Balte ekologicky i ekonomicky: vyberte správné materiály a použijte je víckrát

Ještě než si váš zákazník užije nové zboží, které pořídil na vašem e-shopu, vidí a drží v ruce obal, ve kterém mu zboží přišlo. Vystupte z řady všech ostatních e-shopů a ukažte, že zboží balíte ekologicky.

copy-space-2535266_1280

Objem zboží dodaného z internetových obchodů kontinuálně roste. Aktuální pandemie koronaviru tento trend umocnila a přivedla k e-shopům i ty, kteří odolávali. Tím ale množství obalů roste. Pro vás je to skvělá příležitost zákazníka ujistit, že vám záleží na životním prostředí.

Naskočte na vlnu zero waste

Hlavním účelem obalů je ochránit výrobek při dopravě a umožnit zaslání různého zboží v jedné zásilce. Řada zákazníků proto po přijetí zboží obal jednoduše vyhodí hned poté, co sloužil pouhých pár dnů. Veškeré suroviny a energie spotřebované na jeho výrobu tak končí v tom lepším případě v tříděném odpadu. Existují ale ekologičtější cesty, jak s obalem naložit. Nejlepší odpad je ten, který nevznikne.

Přečtěte si tipy, jak zajistíte, že vaše balení bude ekologické:

  • používejte znovu krabice, ve kterých chodí zboží vám – využijte obaly od tonerů či papírů nebo nařežte na vhodnou velikost kartony od svých dodavatelů;
  • znovu využijte pěnový polyethylen nebo bublinkové fólie, ale třeba i papírovou výplň;
  • shromažďujte a do svých balíků opakovaně používejte fixační tělíska, výplňové sáčky či kartonovou drť;
  • při balení méně citlivého zboží použijte papír, pro který už nemáte využití, například akční letáky, noviny, časopisy;
  • pokud máte možnost získat vysloužilé mapy, notové archy či různé chybotisky z tiskáren, využijte je jako vnější přebal balíku;
  • požádejte dodavatele, okolní firmy i zákazníky, aby vám krabice i výplňový materiál nosili;
  • upozorněte zákazníky, čím jsou vaše obaly šetrné k životnímu prostředí;
  • přidejte na fakturu sadu tipů, jak mohou vaši zákazníci obaly opětovně použít.

Kromě zelenějšího balení tak navíc ušetříte za nákup aspoň části obalových materiálů. Určitou nevýhodou našich tipů je, že obaly z druhé ruky mají rozdílnou kvalitu a vyžadují na zabalení trochu více času, tedy i pracovní síly, která není zadarmo.

Používejte ekologická obalová řešení

V exponovaných časech, kdy je cenná každá minuta, obvykle nezbývá na ekologicky vyšperkovaná řešení čas ani u velmi zeleně smýšlejících firem. Naštěstí existují ekologická řešení, která kombinují nabízejí časovou efektivitu i rozumnou cenu.

1. Upřednostněte papír před plastem

Na rozdíl od plastu vyráběného převážně z ropy, papír vzniká z obnovitelné suroviny – dřeva. Kde je to jen trochu možné, využívejte papírové obaly. V Manutanu nabízíme sortiment pro komplet papírové balení.

2. Když to bez plastu nejde, vyberte ten ekologický

Někoho to možná překvapí, ale i plastové obaly mohou splňovat některá ekologická kritéria: týká se to například recyklovaných plastů, biologicky rozložitelných (kompostovatelných) plastů či uzavíratelných plastových obalů.

TIP: Pokud si na našem e-shopu nevyberete, rádi vám připravíme nabídku na míru. Zavolejte svému obchodnímu zástupci nebo na zákaznickou podporu a společně vymyslíme ideální řešení právě pro vás a vaše lidi.


Psali jsme o:

Ekologický výplňový a fixační polystyren

AIG2731872

Kartonové hrany pro zpevnění balíků a fixaci zboží

AIG2744285 (1)

Kartonové krabice s možností potisku

AIG3250078

Opakovaně využitelné sáčky s uzavíracím zipem

AIG2749386

Další články, které vám pomohou