Ergonomie: Osvojte si správné návyky při sezení u počítače

Dělejte přestávky a podívejte se jednou za čas, jaký úhel svírají vaše ruce a nohy. Všimněte si, jak nakláníte hlavu při pohledu na monitor a jestli na text dobře vidíte. Dodržením několika zásad ulevíte napětí svalů, předejdete bolestem a budete se na práci lépe soustředit.

ergonomie-navyky

Při dlouhém sezení a špatném držení těla hrozí:

  • bolesti zad a krční páteře, 
  • zánět šlach, 
  • špatné prokrvování těla 
  • nebo rychlejší únava zraku.

Nejedná se o bájné hrozby, ale o běžné problémy lidí pracujících v kanceláři – schválně se zeptejte svých kolegů. Sepsali jsme pro vás, jakých pravidel se držet a jaké pomůcky vám pomohou sedět ve správné poloze.

Výšku židle nastavte podle pravých úhlů

Zapamatujte si, že při sezení u stolu mají ruce svírat pravý úhel a to samé platí u nohou, mezi stehnem a lýtkem. Podle toho výšku židle nastavte. Poté zkontrolujte stůl, jeho desku máte mít ve výši loktů. 

Při psaní na klávesnicí mají ruce směřovat od ramen svisle dolů podél těla. Správná poloha předloktí je vodorovně ke klávesnici, aniž by se zápěstí na klávesnici zvedalo nahoru. Ruce jsou přitom na stole, nikoliv jen opřené o hranu stolu. 

Při používání myši pomůže podložka s podporou pro zápěstí nebo výměna běžné myši za vertikální. Udržování předloktí a zápěstí v jedné rovině předchází svalovému napětí a vzniku syndromu karpálního tunelu. 

Chodidla mějte vodorovně se zemí. Pokud jste menšího vzrůstu a nastavení výšky nestačí, využijte opěrku pod nohy. Existují i kolébavé opěrky, které intuitivně vybízí k pohupování nohou. Dochází tak k aktivnímu zapojení svalů a zlepšení prokrvení. Svaly se díky tomu uvolňují a ulevíte oblasti beder.

TIP: Při výběru židle využijte naši službu židle na zkoušku.

Mějte monitor ve správné výšce i vzdálenosti

Vzdálenost mezi vašima očima a monitorem má být 50–70 cm a horní okraj obrazovky je přitom ve výšce očí (váš pohled tedy směřuje kolmo k obrazovce). Pokud tomu tak není, pomůže vám podstavec pod monitor. V případě dlouhodobého sledování obrazovky si opatřete židli s opěrkou hlavy. Dodržováním těchto pravidel předcházíte bolestem krční a bederní páteře.

Přečtěte si návod na výběr správné kancelářské židle >>

Nezapomeňte na přestávky

Pokud pracujete na počítači dlouhé hodiny, zkuste každou hodinu odhlédnout a projít se alespoň po kanceláři. Podívejte se nejlépe z okna a střídavě zaměřujte svůj pohled na blízko a do dálky. Ulevíte očím, které se dlouhou dobu soustředily pouze na krátkou vzdálenost. 

Při práci na počítači také méně mrkáme a povrch oka se nezvlhčuje tak často. Pomohou hydratační kapky nebo občasné vědomé zamrkání. Abyste nezapomínali, můžete si na monitor nalepit papírek s připomínkou.

Chraňte se před vjemy, které zvyšují stres

Pokud je písmo na monitoru příliš malé, dochází ke zvýšení krevního tlaku a následně i stresu. Stejně tak může zvýšit krevní tlak nebo zrychlit srdeční tep silný nebo dlouhodobý hluk.

Zamyslete se nad rušivými vjemy v kanceláři, na chodbě nebo recepci a vyhledejte vhodné ochranné pomůcky. Vaše oči ušetří třeba filtr na monitor blokující modré světlo nebo odrazy světla. Některé filtry navíc znemožňují číst text na obrazovce při pohledu z boku, aby nedošlo ke zneužití dat člověkem stojícím vedle vás.

Pracovníky ve výrobních halách vybavte podle charakteru práce ucpávkami do uší či ochrannými brýlemi.

Využívejte ergonomicky tvarované pomůcky a usnadněte si zvedání břemen

Pro opakované činnosti se vyplatí pořídit si pomůcky s ergonomicky tvarovanou rukojetí, které do ruky lépe padnou a uleví často používané skupině svalů. Upravenou rukojeť mají třeba nůžky nebo odvíječe lepicích pásek, které využijete při balení zboží do krabic. Pracovníkům ve výrobě zajistíte ergonomicky uzpůsobená kladiva, kleště či šroubováky.

Často se setkáváme s mýtem, že bolesti zad způsobuje jenom nošení těžkých břemen. Přetěžování ale způsobuje i opakované zvedání lehčí zátěže. Pořiďte proto zdvihací zařízení, které práci usnadní a sníží riziko úrazů.

Pokud si nevíte rady, jaké pomůcky pro vaše pracoviště využít, napište nám nebo zavolejte. Rádi s vámi probereme vše potřebné.


Psali jsme o:

Kancelářské židle pro ergonomické sezení

AIG2732917

Příslušenství k ergonomickému používání počítače či notebooku

AIG5784261

Kvalitní osvětlení ve správném barevném tónu

AIG2740867

Další články, které vám pomohou