Jak podpořit kolegy, kteří do práce jezdí na kole. Místo pro parkování je základ, potěší i sprcha

Povzbuďte s příchodem jara své kolegy, ať vymění auta a MHD za kolo. Podpoří své zdraví a sníží svoji uhlíkovou stopu. Usnadněte jim cesty do práce – zařiďte, ať mají kde kolo bezpečně zaparkovat a mohou si v práci odložit helmu i sportovní oblečení. Nebo se zapojte do společné výzvy a udělejte z dojíždění teambuilding.

pexels-pavel-danilyuk-5807579 (1)

Proč vlastně jezdit do práce na kole?

Zeptali jsme se našich kolegů, proč rádi jezdí do práce na kole a tady jsou čtyři nejčastější odpovědi:

1. „Dělám to pro své zdraví.“

Jízda na kole je poměrně komplexní sport, který pomáhá udržovat zdravé srdce i plíce. Obzvlášť při sedavé práci v kanceláři je pohyb důležitý. Naši kolegové si krom zdravotních účinků pochvalují, že se jim daří i zhubnout a udržet si figuru.

2. „Ušetřím za benzín.“

Nejlepší čas pro jízdu na kole je v Česku od dubna do září, což sníží náklady na dopravu až o polovinu. Ať už jde o benzín nebo o lístek na hromadnou dopravu. A navíc – ve velkých městech v ranní špičce může být jízda na kole rychlejší než hromadná doprava nebo auto. 

3. „Aspoň dělám něco pro planetu.“

Kolo nevypouští žádné emise, a tak si každý cyklista může odečíst pár jednotek v počítání vlastní uhlíkové stopy. V porovnání s autem je to za půl roku už poměrně velký rozdíl.

4. „Při jízdě na kole si vyčistím hlavu.“

Kromě lepší kondičky je jízda na kole taky ideální způsob, jak po osmi hodinách v práci vypnout, utřídit si myšlenky a přijít domů s čistou hlavou. Sport přispívá k lepšímu duševnímu zdraví, snížení stresu a dobré náladě.

Vytvořte cyklistům dobré zázemí

Pro některé kolegy může být překážkou, že nemají kde zaparkovat kolo nebo se při příchodu do práce v klidu převléknout a odložit helmu. Jen málokdo by dobrovolně nechal kolo celý den na ulici – obzvlášť pokud máte kanceláře v centru města.

Uzamykatelná kolárna je největší jistota

Zařiďte kolegům vlastní kolárnu – může být součástí podzemních garáží nebo technických prostor budovy. Klidně může stát i venku a mít podobu zahradního domku. Kolárna by měla jít uzamknout – a klíče dávejte pouze těm, kdo mají o parkování kola zájem. Klíč můžete vydávat oproti podpisu, abyste přesně věděli, kdo má do kolárny přístup.

Do kolárny můžete umístit klasické stojany i závěsné držáky na zeď. Stojany jsou pohodlnější na používání, ale do menších prostor doporučujeme zavěšení kol.

Venkovní přístřešek nebo stojan mějte na očích

Pokud nemáte možnost vytvoření celé kolárny, zvažte alespoň venkovní přístřešek, aby kola při letních deštích nezmokla. Pod přístřešek postavte dostatek stojanů. Stojany umístěte tak, aby na ně bylo vidět z oken vašich kanceláří a ideálně aby na ně nebylo vidět z ulice.

TIP: Pokud si nejste jisti, kolik stojanů pořídit, udělejte dopředu anketu mezi kolegy a zeptejte se jich, kdo by stojan využil. K počtu přihlášených kolegů ještě připočtěte 20 % jako rezervu.

Vytvořte zázemí, kde se kolegové v klidu převléknou a osvěží

Bezpečné parkování kola není jediným problémem, který zaměstnance od každodenního sportu odrazuje. Obzvlášť pokud někoho čeká cesta do práce přes kopec, nechce sedět celý den v kanceláři zpocený, a tak ocení možnost se vysprchovat a propocené oblečení někam odložit.

Pokud ještě sprchu nemáte, zvažte, jestli by se vám její zařízení nevyplatilo. Případně zkuste alespoň zřídit šatnu, která bude v cyklosezóně sloužit především pro cyklisty. Pořiďte stojan na mokré oblečení, případně i uzamykatelné skříňky na helmy a boty na kolo. A hlavně dejte kolegům vědět, že je v ježdění na kole podporujete. Teď s příchodem jara můžete klidně výzvu ke sportu rozeslat na e-mail nebo vyvěsit na nástěnku v kanceláři.

3 tipy, jak motivovat kolegy k jízdě na kole

  1. Nabídněte jim příspěvek na cyklistické vybavení. Domluvte se například s místním cyklo obchodem a proplaťte zaměstnancům bezpečnostní zámek nebo přispějte na novou helmu.
  2. Uspořádejte týmovou výzvu. Pokud víte, že jsou kolegové soutěživí, vyhlaste soutěž o nejvíce naježděných kilometrů za měsíc nebo nejvíce dnů v řadě na kole. Výhra může být klidně symbolická – putovní pohár, káva nebo proteinová tyčinka. Nebo se rovnou zapojte do celorepublikové výzvy Do práce na kole, kterou pořádá spolek AutoMat.
  3. Přidejte dobročinný přesah. Za ujeté kilometry můžete přispívat peníze na charitu. 

Pokud chcete poradit s vybavením kolárny nebo pořízením venkovního přístřešku, ozvěte se na naši zákaznickou linku a my vám pomůžeme.


Další články, které vám pomohou