.

[Průvodce výběrem] Výstražné tabulky na pracoviště

Úkolem každého BOZP specialisty je snížit riziko úrazů na pracovišti. Pokud ve firmě máte sklad, nebezpečné chemikálie nebo velké stroje, pomůžete svému kolegovi–bezpečákovi pořízením správných výstražných tabulek do zásoby. Přečtěte si, jaké máte možnosti.

mikael-seegen-jX6WXNkvsPs-unsplash (1)

Princip výstražných tabulek je stejný jako u dopravních značek. Nezakazují, nepřikazují, ale upozorňují na rizika. V každém provozu jsou rizika odlišná, ale nejčastěji u nás nákupčí pořizují tabulky, které varují před nebezpečím:

 • požáru,
 • pádu břemene,
 • elektrického napětí,
 • jedovatých látek,
 • nízkého průjezdového profilu
 • nebo uklouznutí či pádu z výšky.

Pokud vás zajímají zákazové tabulky, projděte si samostatného průvodce >>

Výrazné barvy a provedení z plastu nebo na samolepicí fólii 

Výstražné tabulky pro pracoviště mají obvykle výraznou žlutou barvu (existují i bílé s červeným okrajem, oranžové nebo třeba zelené) a jsou vyrobené z tenkého plastu nebo samolepicí fólie. Pokud ale potřebujete jakýkoliv symbol umístit třeba na PVC plachtu nebo fotoluminiscenční fólii, zařídíme to pro vás na míru.

Pokud jde o velikosti, obvyklými formáty jsou čtverce 15×15 nebo 20×20 cm – obě varianty jsou dostatečně velké pro umístění na stěnu, dveře nebo vrata. Běžně ale v nabídce najdete i malé samolepicí tabulky o rozměru 4×4 cm, které snadno nalepíte přímo na stroj, jehož obsluha vyžaduje zvýšenou pozornost.

Tabulky odpovídají požadavkům české legislativy

U tabulek v nabídce Manutanu garantujeme, že jsou v souladu s platnými předpisy, např. ISO normou 3864 nebo klíčovým nařízením vlády o vzhledu, umístění a provedení značek (Nařízení vlády č. 375/2017 Sb.).

Kam výstražné tabulky na pracovišti umístit

Jednoduchá rada: na viditelné místo, ale dejte si zároveň pozor, aby nebyly stěny a stroje „obvěšené“ důležitými vzkazy. Pokud množství tabulek na pracovišti přeženete, začnou zaměstnanci trpět tzv. provozní slepotou a varování si nevšimnou. 

Přesné umístění řeší ve firmách specialista BOZP, který se řídí předpisy nebo ISO normami. 

Jed na hlodavce, napětí 220 V nebo obecné výstražné symboly

Koncepčně máte na výběr z tabulek, které varují před konkrétním nebezpečím (např. horký povrch, vtáhnutí ruky do stroje, jed na hlodavce, napětí 220 V), a obecným rizikem. Ve druhém případě se nejčastěji jedná o výstražné symboly:

 • vykřičník
 • plamen,
 • blesk,
 • výbuch
 • nebo radioaktivita.

Jejich význam pak můžete upřesnit dodatkovou tabulkou.

Netradiční tabulky na skladě a cokoliv na míru

V nabídce výstražných tabulek najdete více než 500 položek. Mezi nimi i takové lahůdky jako varování, že váš areál hlídá německý ovčák nebo rotvajler

Pokud si přesto nevyberete, ozvěte se nám se speciálním požadavkem a zařídíme to.


Další články, které vám pomohou