Pozor na normy. Jak vyřešit ve firmě reflexní oděvy bez legislativního přešlapu

Normy a zákony platí i pro reflexní oděvy a viditelnost zaměstnanců. Shrnuli jsme, které důležité předpisy byste měli znát – pokud pracujete jako bezpečák nebo vás tahle oblast zajímá.

industrial-1636390_1920

Kde nosit reflexní oblečení a jaké prvky má obsahovat reflexní vesta nebo bunda – i to upravují normy a zákony. Důležitá pro firmy je:

 • norma ČSN EN ISO 20471 (která nahrazuje ČSN EN 471+A1 z července 2008)
 • a značka CE.

CE je označení, které potřebuje každý výrobek vstupující na společný trh EU. Netýká se to tedy jen reflexních oděvů. Pokud pořizujete například britské nebo americké zboží, označení CE vám dá jistotu, že ho Evropská unie schválila a je plně v souladu s příslušnými směrnicemi (v případě reflexních oděvů je to směrnice ES 89/686/EHS). Takže při nákupu reflexního oblečení vám značka CE napoví, že splňuje všechny parametry stanovené a požadované EU.

Tip: na oblečení by měla být uvedená také značka, která udává doporučený počet praní. Dokud číslo nepřekročíte, můžete se spolehnout, že reflexní prvky mají stále stejné vlastnosti a jsou na 100 % funkční. 

Norma ČSN EN ISO 20471 (správně bývá doplněna tzv. třídícím znakem 83 2820) se naopak týká ryze reflexních oděvů. Je mezinárodní a platí od roku 2013. Udává:

 • požadavky na reflexní oděvy za denního světla i potmě,
 • jaké mají mít oděvy retroreflexní prvky,
 • rozdělení oděvů do tříd (psali jsme o nich v druhém článku)
 • a minimální plochy fluorescenčních a dalších speciálních materiálů.

Normou se řídí všichni výrobci, kteří chtějí dosáhnout vysoké kvality výrobků a přispět k vyšší bezpečnosti všech zaměstnanců.

O materiálech jsme psali v dalším článku o reflexní oděvech. Zjistěte podrobnosti o retroreflexi a fluorescenčním materiálu >>

Na co si dát pozor, když vaši zaměstnanci vyrazí na silnice

Chodci na silnici na sobě musí mít oblečení s retroreflexními prvky. Od roku 2016 to podle silničního zákona platí pro lidi, kteří se pohybují na silnici („vozovce“) v šeru nebo potmě a v místech, kde není pouliční osvětlení.

Přesnou podobu reflexních prvků ani jejich množství na oblečení ale zákon ani prováděcí předpis nestanovuje. Důležité je, že pokud se vaši zaměstnanci dostanou do této situace, měli by:

 • mít reflexní pásku ideálně na rukávu a na nohou kolem kolena,
 • doporučené je i světlé oblečení, které je pro řidiče přijíždějícího auta lépe viditelné.

Podívejte se na podrobnosti na webu Ministerstva vnitra a na FAQ zpracované Ministerstvem dopravy.

Podrobnosti najdete také v zákoně č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v paragrafu 53.

V paragrafu 56 téhož zákona najdete pokyny pro skupinu chodců, kteří jdou po silnici. Pokud je tma, šero nebo mlha, musí lidé na začátku skupiny svítit bílým světlem, které neoslňuje. Lidé na konci pak musí svítit červeným světlem. Pokud to nejde, stačí oblečení s retroreflexními prvky nebo pásky na rukou a ideálně i nohou. 

Paragraf 5 téhož zákona se týká řidičů, kteří museli nouzově zastavit. Mimo auto na sobě musí mít oblečení s prvky z retroreflexního materiálu nebo reflexní pásky natažené kolem paží.  

Vyhláška č. 294/2015 se reflexním oděvům věnuje v paragrafu 19, 21 a 24. Stanovuje:

 • pokud je potřeba využít na silnici reflexní oděvy, je ideální blůza, kabát, tričko, vesta nebo kalhoty fluorescenční žluté nebo oranžové barvy s retroreflexními prvky,
 • že nevidomí a hluchoslepí lidé musí mít na silnici hůl s jedním reflexním bílým pruhem šířky 50 mm,
 • a také určuje podobu reflexního oděvu pro člena vojenské policie, který řídí dopravu.

Tip: Výraz „reflexní oděv“ je krátký a běžně používaný, ale není úplně přesný. Přesnější termín „výstražné oděvy s retroreflexními prvky“ se moc nepoužívá, ale najdete ho třeba v zákoně o pozemních komunikacích. Jde o ty stejné věci. 

helmet-1636348_1920
Typická šířka reflexních pruhů činí 50 mm. Silnější pruhy nejsou nutné a užší nemusí odpovídat všem legislativním nařízením a normě.

Co dalšího řeší vaši bezpečnostní technici

Reflexní oděvy mají většinou na starosti bezpečnostní technici. „Bezpečnostní technici přesně vědí, které reflexní oděvy u vás ve firmě potřebujete a jestli je vůbec musíte používat. Reflexní oděvy pro ně mají hlavně funkci preventivní – slouží k předcházení úrazů. A to je pro každého bezpečnostního technika důležité téma,“ říká Tomáš Pulko.

Klíčové pro bezpečnostní techniky je, aby oděvy:

 • měly značku CE,
 • odpovídaly normám
 • a byly v souladu s rozdělením do tříd. 

Kromě bezpečnosti se dívejte také na pohodlí

Při výběru reflexních oděvů se dívejte také na to, aby byly pro vaše zaměstnance pohodlné a aby odpovídaly počasí. Zatímco v zimě potřebují zateplenou bundu, v létě stačí tričko a kraťasy. Reflexní oděv musí být funkční, ať už venku sněží nebo paří slunce. Podívejte se na osvědčené oblečení od značky Portwest, které splňuje nároky na pohodlí i ergonomii.

Podrobnosti o pohodlnosti oděvů a rozdělení do tříd jsme popsali v dalším článku o reflexních oděv. Podívejte se, proč a podle čeho se oděvy dělí do tří tříd >>


Psali jsme o:

Další články, které vám pomohou