Čas na přesazování a hnojení: jarní údržba firemní zahrady a pokojovek

Pokojové rostliny, zelené stěny, firemní užitné i okrasné zahrádky a trávníky. Všechna zeleň na jaře potřebuje péči. Připomeneme, co byste rostlinám po zimě měli dopřát a kdy je vhodný čas na sázení nových.

pexels-karolina-grabowska-4207910 (1)

Zeleň dodá kancelářím pocit útulna a zároveň je příjemně oživí. V poslední době je také moderní pěstovat si ve firmách vlastní zeleninu nebo bylinky – ať už na střeše kanceláří nebo na pozemku vedle výrobní haly. S rostlinami ale přichází také zodpovědnost. Poradíme vám, co dělat na jaře s:

 • trávníkem,
 • pokojovými rostlinami
 • a se zahrádkou, kde plánujete pěstovat něco k jídlu nebo na okrasu.

Jarní probuzení trávníku

V dubnu se trávník probouzí ze zimního spánku a začíná opět růst. Po dlouhé zimě potřebuje vaši péči:

 1. Očistěte trávník od listů, kamenů, větví nebo případně odpadků, které se na něm během zimy mohly nahromadit. Pomohou vám hrábě na listí.
 2. Trávník provzdušněte. Na jaře se provádí tzv. aerifikace – pomocí speciálních vidlí nebo násad na boty se do trávníku vpichují dírky, díky kterým se do kořenového systému dostane vzduch, voda a živiny.
 3. Na jaře je také čas na tzv. vertikutaci – odstraňování travních drnů a prořezání trávníku. Existují na to speciální stroje (vertikutátory), ale zvládnete to i s prořezávacími hráběmi.
 4. Ideálně hned v dubnu zasypejte trávník hnojivem, které podpoří růst kvalitní zelené trávy.
 5. Pokud na některých místech tráva nevyroste, tak na těchto plochách vysejte trávu novou, aby se celá plocha co nejdříve sjednotila.
 6. Jakmile tráva začne růst, pravidelně ji sekejte. Výšku trávníku udržujte zhruba na 5–7 cm. To pravděpodobně bude znamenat sekání jednou týdně.
 7. Pokud se v trávníku objevuje plevel, pravidelně ho odstraňujte i s kořenovým systémem.

Nespoléhejte na aprílové deště a i zalévání si pohlídejte. Zalévejte klidně i dvakrát týdně.

Pokojové rostliny na jaře přesaďte a hnojte

I když jsou rostliny uvnitř budovy, přechod ročních období se na nich podepisuje. Přes zimu mají méně světla, takže je nebylo potřeba tak často zalévat a ani tolik nerostly. To se ale s příchodem jara mění. Inspirujte se radami níže, vždy ale myslete na to, že každá rostlina vyžaduje jinou péči.

 1. Na jaře začněte pokojovky častěji zalévat. Nepřelévejte je, ale například ze zimního rytmu 1× za 14 dní teď přejděte k zalévání po týdnu.
 2. Pokojovky přesaďte do většího květináče. Zejména pokud vidíte, že kořeny už přerůstají mimo květináč.
 3. Rostlinám raší nové listy a potřebují více živin. Proto jim do zeminy přidejte tekuté či tuhé hnojivo určené pro pokojové rostliny. Rostlinám, které zároveň přesazujete, pořiďte speciální zeminu s hnojivem.
 4. Zvažte, jestli jsou všechny rostliny na vhodném místě a nepotřebují více světla nebo naopak stín. Klidně je v rámci kanceláří přemístěte. Nedostatek nebo přebytek světla poznáte typicky podle žloutnutí listů.
 5. Při přesazování je také správný čas na prořez. Jestli už plazivé rostliny přerostly polici či parapet, nebojte se jejich konce zastřihnout. Můžete je klidně nechat zakořenit a řízky pak znovu zasadit nebo rozdat kolegům a zpříjemnit jim den.

Nezapomeňte zkontrolovat celkový stav pokojových rostlin a případné škůdce. Pokud objevíte podezřelé fleky na listech nebo drobné parazity jako svilušky či mšice, zakročte včas.

pexels-huy-phan-3153522

Zahrádku zbavte plevele a sázejte až po třech zmrzlých

Ať už se chystáte sázet okrasné květiny nebo zeleninu, na jaře začněte s přípravou půdy:

 1. Stejně jako u trávníku začněte odzimování zahrady úklidem zbytků listí, kamenů a větviček.
 2. Zkontrolujte také své zahradní nářadí, jestli nepotřebuje obměnit. Mezi základní výbavu pro pěstování patří motyka, rýč, hrábě, lopatka a konev.
 3. Přidejte do půdy živiny pomocí kompostu, hnoje nebo organického hnojiva. Pokud ve firmě pravidelně produkujete bioodpad, zvažte pořízení kompostéru a založení vlastního kompostu.
 4. Nakupte si vhodné sazeničky pro vaše podmínky. Záleží totiž na tom, kolik máte na záhonku světla, jak často ho budete zalévat a taky jak úrodná je půda. Pokud chcete svým rostlinkám zajistit lepší podmínky, zvažte pořízení skleníku či fóliovníku.
 5. Ještě před samotným sázením půdu prokypřete (povrchové okopávání např. pomocí motyky) a zbavte případného plevele.

Většinu zeleniny i okrasných květin sázejte až v květnu, kdy bude počasí stabilní a budete si jistí, že v noci teplota neklesne pod nulu. Instrukce k sázení by vám vždy měl dát prodejce sazenic. Například u rajčat platí známá poučka – sázet až po tzv. zmrzlých mužích (Pankrác, Servác, Bonifác), tedy po 14. květnu.

Pokud nemáte moc času na údržbu firemní zahrádky a sklízení zeleniny, doporučujeme firemní zahradu osázet také ovocnými stromy a keři, které jsou v podstatě bezúdržbové. Ovoce si mohou v sezóně zaměstnanci sami utrhnout k svačině.

Využijte firemní zahradu na maximum

K čemu všemu se dá využít firemní prostor? Doplňte ho lavičkami a stoly, u kterých budou moct kolegové trávit pauzu nebo v létě sníst oběd. Na zahradu či terasu můžete pořídit také gril a jednou za čas uspořádat firemní grilování. 

V rámci teambuildingových aktivit můžete do firmy pořídit také venkovní hry jako například Mölkky, KUBB nebo Pétanque. Kolegové si v létě po práci jistě rádi zahrají.


Další články, které vám pomohou