Jak zabezpečit dílnu proti vloupání, než se vydáte na dovolenou

V roce 2022 bylo v Česku nejvíc vloupání za posledních sedm let. Mezi oblíbený cíl zlodějů patří i dílny, kde mohou ukrást nářadí, drahé stroje i materiál za tisíce. Ať už dílnu opouštíte na víkend nebo na několik týdnů, věnujte pozornost jejímu zabezpečení – základem jsou kvalitní zámky, ještě lépe majetek ochrání bezpečnostní systém nebo hlídací pes.

lupic_manutan

1. Myslete na prevenci

Ať už opouštíte dílnu, výrobnu nebo třeba kancelář, doporučujeme dodržet základní pravidla, která pomohou riziko vykradení snížit.

Tyto kroky doporučuje Policie České republiky: 

 • O své nepřítomnosti nepište veřejně na sociálních sítích,
 • zamkněte pečlivě všechny dveře a okna – i větrání tzv. na ventilačku zloději ulehčí práci,
 • domluvte se se sousedy, aby občas nemovitost zkontrolovali a vybrali poštu,
 • nenechávejte pod rohožkou ani jinde kolem dílny náhradní klíče
 • a proti krádeži majetku se pojistěte.

Věříme, že vám tyto kroky nedají moc práce a přitom rapidně sníží riziko vloupání a zajistí, že vaše nepřítomnost zůstane co nejméně nápadná.

2. Ještě lepší zabezpečení: mříže na okna i neprůhledné okenní folie

Zajistěte okna a dveře

Dle statistik policie k většině vloupání dochází mezi devátou a čtrnáctou hodinou a to především o víkendech. Ze statistik také vyplývá, že většina pachatelů do objektu vniká dveřmi (48 %) a okny (37 %). Dveře bývají nejslabším článkem, proto je pořádně zabezpečte. Nepředstavujte si, že se zloděj bude rýpat šperhákem v klíčové dírce – spíše se s otevíráním nebude zdržovat a dveře či okno vypáčí.

Před vloupáním do dílny dveřmi a okny se chraňte:

 • pořízením kvalitních bezpečnostních dveří, které budou pevně ukotvené v zárubni,
 • opatřete okna uzamykatelnou klikou, bezpečnostní fólií či uzamykatelným mechanismem, 
 • zvažte instalaci mříží na okna,
 • nepodceňte ani kvalitní zámek na dveře – investujte do bezpečnostní vložky a bezpečnostního dveřního kování. 

Skryjte obsah dílny před zraky okolí

Pokud nikdo neví, jak drahé stroje vaše dílna skrývá, riziko krádeže se snižuje. Ujistěte se, že nikdo z ulice na první pohled neuvidí, co všechno v dílně máte. 

K snížení průhledu do dílny využijte třeba:

 • Žaluzie či závěsy. Můžete zvolit i materiál, který zcela neblokuje přirozené světlo a zároveň zabraňuje pohledu na cenný majetek uvnitř.
 • Neprůhledné či zrcadlové fólie na okna, které zabraňují pohledu dovnitř a zároveň propouští světlo.
 • Keře či stromy vysazené kolem dílny. Vytvořte přirozenou bariéru, která znesnadňuje pohled do dílny z ulice i sousedních pozemků. 

Dobře osvětlete venkovní i vnitřní prostory

Zlodějům ztížíte práci i tím, že dílnu a okolní venkovní prostory osvětlíte, takže sousedi i kolemjdoucí uvidí, co se na pozemku děje. Ve venkovních prostorách využijete venkovní světla, která se rozsvítí při detekování pohybu a zvýší tak pravděpodobnost, že bude nezvaný host přistižen. Světla aktivovaná pohybem umístěte i do samotné dílny.

Udržujte v dílně pořádek a drahé věci uzamkněte

Nepořádek v dílně zlodějům usnadní práci – pokud budete mít všechny stroje a nářadí vytažené, okamžitě uvidí, co všechno lze ukrást. Doporučujeme proto schovat nářadí a vybavení do regálu a polic. Nejcennější věci umístěte do uzamykatelných skříní nebo rovnou do trezoru

TIP: Přečtěte si náš návod, jak uspořádat dílnu tak, aby bylo vše po ruce. >>

Mějte při ruce seznam nástrojů a jejich sériová čísla

Seznamy nástrojů a vyražená sériová čísla sice zloděje od krádeže neodradí, pomůžou ale policii v případném pozdějším pátraní po ztraceném nářadí. A také ukážete své pojišťovně, že jste ochranu majetku brali vážně a usnadníte si jednání o pojistném plnění.

3. Nejvyšší ochrana: kamery a psi

Investujte do bezpečnostního systému 

Pokud chcete pro ochranu vašeho majetku udělat maximum, investujte do kvalitního bezpečnostního systému. Na trhu najdete mnoho typů bezpečnostních zařízení, od kamer přes alarmy až po elektronické zabezpečovací signalizace (EZS), které přivolají bezpečnostní agenturu či policii. S instalací komplexního zabezpečovacího zařízení vám pomohou odborníci, kteří navrhnou řešení na míru vaší dílně.

Levnější varianta: makety kamer a cedule

Pokud nechcete investovat do bezpečnostního zařízení, dobře vám poslouží i makety kamer a výstražné cedule, které upozorní případného zloděje, že je pod dohledem. Mnohé atrapy dokáží totiž i blikat nebo svítit a většina lidí je od skutečných funkčních kamer nerozezná.

Hlídací pes 

Cedule ohlašující přítomnost hlídacího psa nebo přímo čtyřnohý německý ovčák vaši dílnu spolehlivě ochrání před vloupáním. Pes může zloděje odradit jak svou přítomností, tak pouhým štěkáním, případně fyzickou obranou. Některá plemena, jako třeba zmíněný ovčák, jsou k hlídání vhodnější. Vždycky ale platí, že psa musíte k hlídání správně vycvičit.

Přejeme, ať se vám zloději i jiné pohromy vyhýbají obloukem. A kdybyste se zabezpečením dílny nebo i s jejím vybavením potřebovali pomoct, ozvěte se. Zavolejte svému obchodnímu zástupci nebo na zákaznickou podporu a společně to vymyslíme.


Další články, které vám pomohou