Plakát ke stažení: na co myslet při zařizování dílny

Je před vámi zařizování nové dílny? Dali jsme dohromady přehled vybavení, které by v žádné dílně chybět nemělo a přidali nejdůležitější parametry, které je potřeba si při výběru hlídat. Nezapomeňte ani na bezpečnost práce.

Jak zařídit dílnu

Plakát si stáhněte nebo ho pošlete kolegům, aby věděli na co v dílně nezapomenout >>

Pro výběr zařízení do dílny neexistuje ideální nosnost stolu nebo jediný správný materiál skříně. Vždy se to totiž odvíjí od typu práce a materiálu, se kterým se v dílně bude pracovat.

Osvětlení

Pro správné osvětlení dílny je klíčové, aby si dělník na práci nevrhal stín. Světel tak pořiďte klidně víc, ať rovnoměrně osvětlují celou pracovní plochu. Zároveň je důležitá regulace odstínů a intenzity, aby byla práce příjemná v každou denní dobu.

Přehledně uspořádané nářadí

Uspořádání nářadí je klíčová věc pro celkový dojem uklizené dílny. Nejčastější variantou jsou závěsné panely na nářadí, které jsou obvykle magnetické a nejpoužívanější nástroje tak máte na dosah ruky. Pro přehled v papírových nákresech a návodech pořiďte zvedací stojany a na podepření fošen či kabelů využijete kovové stojany.

Úložné skříně

Vybavení, které nemusíte mít stále na očích, uložte do dílenských skříní. Na výběr máte policové nebo zásuvkové. Mohou mít otevírací dveře, posuvné dveře, prosklené nebo žádné. Na uchovávání chemikálií jsou vhodné plastové skříně a regály, ale jinak platí, že nejodolnější a nejpevnější materiál je kov.

Stůl (ponk)

Nosnost a velikost dílenských stolů (ponků) posuzujete podle hmotnosti a velikosti materiálu, který na stole budete opracovávat nebo mít položený. S tím souvisí i stabilita podnoží – pro těžké věci si pohlídejte, ať má stůl podnoží svařené z ocelových dílů.

Židle a stoličky

Pokud pracujete vsedě, pořiďte si kvalitní dílenskou židli. Pro správnou ergonomii těla při práci je důležitý tvar a sklon podsedáku, nastavitelná výška sedáku i opěrky. Úhly v kolenou a klíně by měly svírat 90 ° a ohnuté ruce být v jedné rovině s pracovní plochou. Pokud při práci radji stojíte, pořiďte si stoličku na oporu.


Další články, které vám pomohou