[Díl 2.] Vyhněte se v létě pracovním úrazům: zvolte správné bezpečnostní pomůcky

Aby kolegové i brigádníci zvládli venkovní práce bez úrazu, chraňte je vhodným oblečením a osobními ochrannými pomůckami. V druhém dílu seriálu vám poradíme, které materiály rukavic jsou vhodné pro práci se stroji, s jakými brýlemi uvidíte na přímém slunci nejlépe a jak ochráníte sluch i hlavu.

Jak vybrat osobní ochranné pracovní pomůcky na léto, se kterými se vyhnete úrazům

V předchozím dílu seriálu jsme popsali povinnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců vzhledem k osobním ochranným pomůckám a doporučili vhodné pracovní oděvy a obuv. Dnes je doplníme o další tipy.

Ochraňte ruce před řeznými ranami i pádem nářadí

Díky pracovním rukavicím se kolegové neušpiní, neodřou ani nepořežou. A když vyberete vhodný materiál, neohrozí je ani proud nebo pád nářadí. 

Pro ochranu:

 • před elektrickým výbojem zvolte dielektrické izolační rukavice, nejlépe z přírodního latexu,
 • proti úrazu tupými a lehčími předměty si vystačíte s textilními rukavicemi, které mají ochrannou vrstvu nitrilu, latexu, PVC nebo polyuretanu,
 • při manipulaci s ostrými a horkými předměty zvolte rukavice odolné proti propíchnutí, které bývají z kůže, tuhé plachtoviny a umělých materiálů,
 • před vibracemi se chraňte rukavicemi s polstrováním na dlaních, které absorbují nárazy, a jsou odlehčené,
 • při manipulaci s chemikáliemi zvolte protichemické rukavice, vyrobené z PVC, nitrilu, latexu nebo neoprenu.

U univerzálních rukavic také zvažte, jestli budete pracovat ve vlhkém prostředí nebo s oleji. V takovém případě zvolte jednorázové vinylové nebo nitrilové rukavice, případně tkané varianty, které jsou ve stejném materiálu máčené. Také zohledněte, jestli je potřebujete na těžkou práci, nebo jestli mají umožnit cit a přesnost v prstech. Pro hrubou práci zvolte tužší materiály z kůže nebo plachtoviny a k drobným úkonům kombinované rukavice z jemné kůže se hřbetem z bavlny a pružnou pletenou manžetou.

„Pro venkovní práce si zákazníci chválí pracovní rukavice značky Portwest. Nabídka výrobce obsahuje i speciální kusy vhodné k rizikové práci na stavbě, při sváření nebo k obsluze strojů,“ říká ředitel produktového oddělení Manutanu Michal Skřišovský.

Podle směrnice o OOPP se pak v rukavicích zorientujete dle rizikovosti úkonů. U každé rukavice najdete, jestli spadá do:

 • kategorie I: rukavice pro ochranu před minimálními riziky, například pro úklid domácnosti,
 • kategorie II: chrání před středním rizikem, nejčastěji proti pořezání a musí nést značku certifikace,
 • kategorie III: náleží ochraně rukou před nevratnými a smrtelnými úrazy, například chemikáliemi. Kromě certifikace musí být výroba rukavic i výsledný produkt testovaný nezávislým orgánem.

Chraňte sluch před dlouhodobými následky

Abyste ochránili sluch v rušných podmínkách, sáhněte po:

 • špuntech (neboli zátkových chráničích) v podobě třmenových nebo jednorázových samostatných pěnových špuntů do uší
 • nebo sluchátkách (jinak také mušlových chráničích sluchu), které mívají nastavitelnou manžetu přes hlavu.

Ochranu sluchu pracovníků upravuje směrnice na ochranu před hlukem 2003/10/ES. Podle ní při hluku 80 dB musí zaměstnavatel ochranu sluchu připravit a od 85 dB už zaměstnanci ochranu musí povinně nosit.
Než se do výběru ochrany sluchu pustíte, změřte na pracovišti hladinu hluku. Abyste se mezi sebou slyšeli a neměli pocit izolace, nevybírejte příliš silné tlumení. Pokud máte na pracovišti zatížení 100 dB, pak si vystačíte s tlumením 30 dB. Výsledkem by měl být hluk v rozmezí mezi 70 a 80 dB.

Hluk na pracovištích je i přes nepříjemnosti, které způsobuje, velmi podceňován. Nedoslýchavost se proto stala jednou z nejčastěji diagnostikovaných nemocí z povolání. Zákeřná je v tom, že se zhoršuje plíživě a poškození buněk ucha je nevratné. Pamatujte na to, že s hlukem na pracovišti trpí i celé tělo. Přibývá únava, bolest hlavy nebo potíže s trávením. A zvyšuje se také riziko vzniku vysokého tlaku, infarktu nebo tinnitu (zvonění či šumění v uších), což u zaměstnanců negativně ovlivňuje i jejich výkonnost. 

Chraňte zrak před UV zářením i mechanickým poškozením

Zrak ochráníte vhodnými brýlemi. Dívejte se zejména na barvu skel a další vlastnosti. Pamatujte, že:

 • čirá skla jsou vhodná spíše do interiéru a chrání před mechanickými riziky,
 • žlutá skla použijte při horších světelných podmínkách, pomůžou třeba při řízení stavebních strojů,
 • antireflexní značku AR hledejte, pokud pracujete s malými konstrukčními díly, od kterých se vám často odráží světlo,
 • označení Outdoor (O) napoví, že brýle odráží intenzivní venkovní světlo,
 • tónovaná skla se značkou CBR potlačují modré světlo například z reflektorů,
 • šedá skla jsou ideální pro použití venku, kde zabrání rychlé únavě očí z ostrého světla,
 • modrá zrcadlící skla navíc eliminují oslnění díky odrazu světla na povrchu brýlí,
 • vlastnost polarizace ruší odrazy od povrchů a chrání před horizontálním oslněním,
 • zkratku IR hledejte pro svařovací práce, ochrání vás před UV a IR zářením.

U ochranných brýlí hraje velkou roli i komfort při nošení a volba správného tvaru. Proto dejte kolegům možnost výběru. Hodit se budou i polstrované obroučky, nastavitelná nosní opěrka nebo možnost nastavení délky stranic.

Samostatnou kapitolou jsou brýle pro svařování. Ty odolávají silnému UV záření, které při svařování dosahuje takové intenzity, že dokáže nevratně popálit spojivky. Takové ale neochrání obličej před zplodinami a jiskrami ze svařovací techniky. Pro lepší viditelnost při práci i bezpečnost dělníka, proto zvažte výběr svářečské kukly nebo přilby, které mají samozatmavovací funkci a reagují na intenzitu světla automaticky.

Ochrana hlavy helmou nebo vyztuženou kšiltovkou

S ochranou hlavy souvisí riziko poranění kůže, lebky ale i mozku, které je v mnoha případech nevratné. Abyste se takovým úrazům vyhnuli, vyberte pokrývky hlavy podle druhu vaší práce. Hlavu při práci ohrožuje nejčastěji riziko:

 • mechanické: zavěšená břemena, padající předměty a nárazy při nepozornosti,
 • optické: UV záření ze slunce i svářečských technologií,
 • chemické: nebezpečné kapaliny a plyny,
 • tepelné: jiskry a teplo z techniky, horké kapaliny, kov či vzduch,
 • a elektrické: ochrana před úrazem elektrickým obloukem (elektrický výboj válcového tvaru).

V létě při zaměstnáních, kde hrozí pád předmětu z výšky, doporučujeme používat přilby s nejvyšším stupněm ochrany s normou ČSN EN 14052+A1. Bezpečnostní přilby do průmyslu pak poznáte podle normy ČSN EN 397+A1. Ty, které chrání jen při nárazu hlavou do překážky poznáte podle normy ČSN EN 812. Pokud zvolíte helmu bílé barvy, odrazíte s ní většinu slunečního záření a nebude se v létě tak přehřívat. 

Ochranné helmy se vyrábějí z termoplastů nebo duroplastů (zesíťovaný polymer) a podrobné informace u každého druhu najdete na štítcích. Abyste se v nich lépe zorientovali, sepsali jsme vám jejich standardní složení:

 • zkratka „CE“ značí, že helma prošla certifikací a zkouškami,
 • pod ní najdete 4místné identifikační číslo úřadu, ke kterému výrobce helmu přihlásil,
 • dále hledejte název výrobce, např. Portwest,
 • natavené číslo ve formátu I/21 značí čtvrtletí a rok výroby,
 • rozsah velikosti v centimetrech (např. 53–63),
 • krajní teploty, při kterých můžete helmu používat (např -30 °C a +150 °C),
 • použitá norma kterou poznáte podle zkratky EN,
 • materiál helmy (např. UP-GF: plast zesílený skelnými vlákny),
 • elektrické vlastnosti (např. 440 V: odolnost při ohrožení krátkodobým kontaktem se střídavým napětím do 440 V),
 • a další vlastnosti helmy v závislosti na každém typu a výrobci.

Životnost helem závisí na jejich opotřebení a stáří. Pokud vidíte na přilbě poškození, nebo víte, že s ní došlo k velkému nárazu, raději ji rovnou vyměňte. Ochrannou funkci dále snižují povětrnostní vlivy, znečištění ovzduší nebo UV záření. Průmyslové ochranné helmy z termoplastu vyměňte vždy po 4 letech používání, skořepinové helmy z duroplastu vydrží až 8 let.
Některé lehčí montérské nebo zahradnické práce venku zvládnete i bez přilby. Abyste se chránili proti nárazu, sáhněte po ochranné čepici s plastovou vložkou, která vypadá jako klasická baseballová čapka, ale přitom chrání i před nárazem do pevné a ostré hrany.

Podívejte se na kompletní nabídku pracovních pomůcek na e-shopu Manutan. Nebo nám rovnou napište na prodej@manutan.cz či zavolejte na 800 24 24 24 a my vám poradíme, které vybavení bude pro vaše zaměstnance vzhledem k povaze práce nejvhodnější.

Pořídit nové ochranné pomůcky do firmy >>


Psali jsme o:

Ochranné pomůcky a pracovní oděvy

AIG7047760

Další články, které vám pomohou