Průvodce paletami: materiály a využití

Váháte, jaké palety zvolit pro přepravu svého zboží? Europalety se dají použít ve všech skladovacích systémech a zpětně vykoupit. V potravinářském průmyslu ale dejte přednost plastové. Čtěte, jak na výběr a skladování palet.

Stacks of wood pallets. Free public domain CC0 image

Zorientujte se v parametrech

U každé palety najdete uvedené rozměry, konkrétně délku, šířku a výšku. Pokud víte, jaké zboží budete přepravovat a na co palety naložíte, přemýšlejte nad maximálním využitím rozměru palety. Náklad nesmí přesahovat vnější hrany palety. Do nákladního prostoru (například auta) se pak umístí vedle sebe, aby sebou neházely.

Dále se uvádí počet vstupů, tedy prostory mezi sloupky, kudy je možno paletu uchytit manipulačním zařízením (nejčastěji paletovým vozíkem). Rozlišujeme dvouvstupové – prostor je jen ze dvou stran palety, a čtyřvstupové, které je možno podebrat odkudkoliv.

Důležitou roli hraje také nosnost (neboli maximální zatížení) palety. Rozlišujeme dynamickou a statickou nosnost.

 • Statická nosnost: paleta s nákladem stojí rovnoměrně na pevném podkladu a nehýbe se s ní.
 • Dynamická nosnost: paleta se zbožím je v pohybu, například při nakládání a vykládání zboží.

U nosnosti také záleží na rozložení materiálu – menší nosnost je u nahodile naskládaného zboží a vyšší nosnosti docílíte při využití celé plochy palety rovnoměrně.

Co do materiálů, palety máme nejčastěji dřevěné, plastové a kovové. 

S dřevěnou europaletou nešlápnete vedle

Jak název napovídá, europalety získaly největší oblibu v Evropě, odkud se brzy rozšířily do celého světa. Jejich podobu určuje evropská norma UNE–EN 13698–1. Ta například říká, že europaleta musí mít zatlučených 78 hřebíků na konkrétních místech a zkosené hrany sloupů.

Rozměr europalety je 1200 × 800 mm. To je násobek rozměrů standardních plastových skříňových kontejnerů, které se k přepravě často využívají a na paletu se dají optimálně rozložit. Hmotnost europalety se pohybuje v rozmezí 20–25 kg, záleží na typu dřeva.

Nosnost europalet je v rozmezí 1000 a 1500 kg, podle rozložení materiálu.

Výhody europalet:

 • Využijete je v jakémkoliv skladovacím systému,
 • jsou vhodné i pro automatické sklady,
 • naložíte na ně téměř jakékoliv zboží,
 • použijete je opakovaně (po použití odprodáte).

Nevýhody europalet:

 • Paleta nesmí navlhnout, aby nevznikaly plísně a hniloby,
 • hrozí napadení hmyzem a škůdci,
 • dřevo se rychleji opotřebovává,
 • nehodí se pro přepravu některých chemikálií a potravin, nebo zboží, které vyžaduje speciální čistotu a hygienu.

Pozor: Ne všechny dřevěné palety o rozměrech 1200 × 800 mm jsou europalety. Pravá europaleta má vypálené označení EUR. Ostatním říkáme, že jsou pouze „typu europalety“.

Setkat se můžete také s pojmem půlpaleta. To je dřevěná paleta o rozměrech 800 a 600 mm. Můžete ji využít k přepravě i k vystavování zboží na prodejně.

Jednorázové palety pro atypické zboží

K jednorázovému použití se vyrábí například palety atypických tvarů, které nespadají pod žádné normy, jimiž by se dala zajistit nezávadnost při opakovaném použití. Obvykle jsou vyrobeny z dřevotřísky nebo dřeva druhé jakosti. Nejsou vhodné k dlouhodobému skladování.

Plastové palety jsou zdravotně nezávadné

Druhým nejrozšířenějším typem palet jsou plastové palety. Většina plastových palet se stejně jako dřevěné dá odkoupit k opakovanému použití. A pokud se poškodí, není třeba je hned vyhazovat, dají se recyklovat.

Plastové palety se vyrábí z nezávadného materiálu, který je vhodný pro potravinářský průmysl nebo provozy s vyššími nároky na čistotu a hygienu. Rovněž se využívají pro přepravu některých chemikálií nebo ve farmaceutickém průmyslu.

Příjemným bonusem některých plastových palet je protiskluzový povrch, který zamezí nehodám při přepravě a při zaskladňování na vozíku.

Dynamická nosnost plastových palet se obvykle pohybuje kolem 1000 kg, což odpovídá dřevěným paletám. Jsou ale lehčí.

Výhody plastových palet:

 • Vydrží teploty od –30 do 70 °C,
 • jsou odolné vůči vlhkosti i plísním,
 • snadná údržba,
 • proti nárazům jsou odolnější než dřevo,
 • při manipulaci jsou bezpečnější, narozdíl od dřeva netvoří třísky.

Nevýhody plastových palet:

 • Pokud se poškodí jen jejich část, nelze je opravit (na rozdíl od dřevěných),
 • jsou náchylné k deformacím z přetížení.

Kovové palety mají vysokou nosnost

Kovové palety se vyrábí z kovu nebo oceli. Díky tomu mají statickou nosnost 4000–5000 kg a jsou nejčastěji využívány ve strojírenství, automobilovém průmysluhutnictví.

Aby na nich materiál neklouzal, pokládá se na ně někdy vrstva OSB nebo PVC desky. Zejména ve spádových regálech s nimi ale musíte zacházet velmi opatrně kvůli tuhosti kovu a náchylnosti k deformacím materiálu.

Kovové palety mohou vypadat různě. Najdete palety vyrobené podle standardu a rozměrů dřevěných europalet, ale také palety ohradové s prodlouženými bočními stěnami pro přepravu objemných nebo nesourodých materiálů.

Palety skladujte stohováním

Plné i prázdné palety se stohují, tedy skládají na sebe. Náklad (ani palety na sobě) nesmí přesahovat vnější hrany palet. Náklad se nesmí nijak vychylovat a být vratký, aby se při manipulaci nemohl sesunout.

Většina plastových palet je dobře stohovatelných, protože mají duté nohy, které do sebe dobře zapadnou. Prázdné palety pak zabírají minimum místa.

Pro prázdné palety nebo palety vyřazené z použití (např. kvůli poškození) musíte mít ve skladu vyhrazené speciální místo a skladovat je pouze tam.
Pro více informací a radu s výběrem palet se obraťte na svého obchodního zástupce.


Další články, které vám pomohou