Generální úklid ve firmě: zjistěte, jak na něj a jak si ohlídáte profíky z úklidovky

Když probíhá úklidová generálka, spojte s ní inventuru materiálu a zbavte se zbytečného odpadu. Začněte v interiéru a odshora dolů. Pak přejděte k vyčištění venkovního prostoru. Pokud si najmete profíky, máte jistotu, že použijí šetrné metody i prostředky a úklid proběhne rychle. Přečtěte si, jak se u generálního úklidu postupuje a co si ohlídat u úklidové firmy.

nuno-silva-Rcsa_Rg77Tc-unsplash

Generální úklid se výrazně liší od klasického pravidelného vysávání a úklidu sociálních zařízení. Když se do něj pustíte, čeká vás:

 1. hrubá fáze: zbavíte se odpadu, protřídíte a odepíšete zničený materiál, zametete a vysajete hrubý prach a nečistoty,
 2. hloubková fáze: vyčistíte veškeré vybavení exteriéru i interiéru včetně stropu, stěn a podlah,
 3. finalizace: výsledek čištění vyšperkujete, vyleštíte skla a prosklené místnosti, vydezinfikujete povrchy,
 4. kontrola: projdete prostor se správcem objektu a vedoucím úklidu a necháte si doladit nedostatky.

Když spojíte úklid s inventurou materiálu, bude to fuška. Dostanete se ale ke všem regálům a zapadlým koutům skladu. Slaďte se proto s úklidovou firmou. Zvládnete vše na jeden zátah a s drobnými pracemi vám pomůžou i vlastní zaměstnanci.

„Dobrou úklidovou firmu poznáte tak, že vám generální úklid navrhne na míru. Když poptáte čištění zářivek ve skladu ve výšce 4 metrů nad zemí nebo mytí oken včetně venkovních žaluzií v administrativní budově, zvládne to. Měla by na to mít totiž proškolené lidi pro výškové práce a vlastní vybavení, “ vysvětluje Simona Zagora, obchodní ředitelka úklidové firmy Setřu to!

Když na takovou narazíte, ověřte si ještě, jestli zaměstnává zkušené odborníky, nebo využívá brigádníky, kteří se to u vás teprve naučí. Ptejte se na splnění legislativy pro ochranu zdraví při práci a také na členství v některé z oficiálních organizací, jako je Česká asociace úklidu a čištění. Jedině tak si pojistíte, že výsledek splní vaše očekávání. 

Jak uklízet sklad a výrobu

Průmyslové prostory bývají velké a plné zákoutí a technologií, které vyžadují speciální úklidovou péči. Největší pozornost ve skladech, výrobě a dalších průmyslových prostorách, jako jsou třeba lakovny, věnujte čistotě podlahy, aby se zde tvořilo co nejméně prachu.

„Když se pustíte do generálního úklidu ve skladu, kde není speciální podtlaková vzduchotechnika, nejprve se zaměřte na prach na podlaze, stěnách, zářivkách, potrubí, a když máte tu možnost i na regálech skladu. Některé sklady vyčistíte jen při inventuře, protože je zboží buď moc, nebo je extrémně těžké a nepohnete s ním snadno na druhou stranu haly,“ doplňuje Simona Zagora.

Nechte si vypracovat úklidový plán, kde by nemělo chybět:

 • zametání a vysátí celého prostoru s profesionálním zametacím strojem a vysavačem,
 • vysátí prachu ze stěn, otopných těles, potrubí, zářivek, ventilace i klimatizace,
 • vyčištění vnitřních průduchů ventilace a klimatizace včetně výměny filtrů,
 • umytí všech vyvýšených ploch, odkud jste už vysáli prach,
 • vyčištění a odmaštění skladových regálů a výrobních technologií, 
 • vysátí, vytepování a vyčištění protiúnavových rohoží a čisticích zón uvnitř prostor,
 • vytření a povrchové ošetření podlah pomocí automatických mycích strojů.

„Čištění velkých ploch by nemělo zabrat více než den, aby vám nenarušilo provoz nebo výrobu. Když do něj zapojíte vlastní zaměstnance, nezapomeňte na bezpečnost práce. Ve skladu plném mycích strojů a vysokozdvižných vozíků totiž hrozí pád či úraz. Když si vytvoříte s úklidovou firmou podrobný plán včetně harmonogramu, snadno se rizikům vyhnete,“ vysvětluje Simona Zagora.

Přečtěte si, jak označíte místa, kde hrozí pád a které další bezpečnostní značky a cedule patří do vašeho provozu. >>

Jak uklízet kancelářské prostory

Na menším prostoru a s větší koncentrací lidí počítejte s více nečistotami. I když prostory pravidelně udržujete, bakterie a prach se usazují pod podhledy, na automatech, na klikách, pracovních stolech, ale zejména na toaletách a v kuchyňkách. 

„Dnešní doba si žádá kompletní dezinfekci prostor. Proto půjčujeme do firem ozonové generátory, které odstraní bakterie, viry, pachy a další škodlivé látky ze vzduchu i všech povrchů. Ve velkých open space prostorách doporučujeme jejich použití dvakrát do měsíce, v malých kancelářích stačí jen jednou,“ objasňuje Simona Zagora.

Při generálním úklidu kanceláří si proto nechte do plánu zařadit:

 • precizní úklid kuchyňky včetně odsávání, myčky, lednice, mikrovlnné trouby, všech skříněk a poliček, dřezu a podlahy,
 • úklid vstupních prostor s čištěním koberců, rohoží, celé plochy recepce, podhledů, světel, topení, vypínačů i zásuvek a prosklených částí stěn,
 • vyčištění kanceláří a zasedacích místností včetně dezinfekce povrchů, jako jsou stoly, klávesnice, myši a monitory počítačů, 
 • vyčištění koberců, sedaček a polstrovaných kancelářských židlí s mytím jejich konstrukce,
 • mytí dveří a oken včetně dezinfekce klik a madel,
 • vyčištění klimatizace a ventilace s výměnou filtrů,
 • dezinfekce vypínačů v celé administrativní budově,
 • a precizní úklid sociálních zařízení včetně odvápnění perlátorů baterií, vyčištění odpadů a dezinfekce a vyleštění obkladů.

„Když přijdeme na toalety ve velkých průmyslových prostorách, bývají obložené kachličkami od podlahy až po strop. Díky tomu se dají umýt speciálními bezdotykovými stroji. Dokonale je vyčistíme vysokotlakým strojem, který v sobě skrývá i aplikátor dezinfekčních prostředků, vysavač vody a vysoušeč povrchů. Jeden stroj tak perfektně vyčistí celý prostor,“ doplňuje Simona Zagora.

Jak uklízet venkovní prostory firmy

Chodníky, cesty, parkoviště, schody a rampy vyžadují čištění alespoň dvakrát do roka. Vysokotlakými čističi s mycími stroji s kartáči umyjete běžné nánosy prachu, zašlapané žvýkačky i olejové skvrny. Dokonce se s nimi zbavíte i plevele, který prorůstá mezi dlažbou.

Pokud úklid venkovního prostoru spojíte s čištěním venkovního stínění a fasády, nezapomeňte firmě zadat mytí oken až po těchto úkonech. Okna by se i s nejšetrnějším zacházením zašpinila a museli byste je mýt znovu.

Přečtěte si také, jak vybrat venkovní vybavení včetně posezení, aby vám vydrželo roky. >>

„Pokud natrefíte na firmu, která s čištěním venkovních prostor zvládá i zahradnické práce, nechte si na jaře ostříhat stromy, keře i trávníky. S generální údržbou zeleně vám firma v areálu vysbírá také odpadky, doplní na plochy k rostlinám mulčovací kůru i kačírek,“ radí Simona Zagora.

Úklidové firmě také do plánu přidejte vyčištění:

 • dopravních značek, ukazatelů a sférických zrcadel,
 • bezpečnostního zábradlí,
 • výstražných sloupků,
 • sklopných parkovacích zábran,
 • retardérů a zpomalovacích polštářů.

Co si ohlídat v průběhu i při kontrole úklidu

Jakmile se s úklidovou firmou domluvíte na generálním úklidu, pohlídejte si harmonogram, použité přípravky a postupy a nakonec i výsledek. Jak by průběh i výsledný stav měl vypadat, sjednejte ve smlouvě a zaneste do úklidového plánu

Domluvte se přesně na:

 • termínech, kdy se která část firmy uklidí a kdy můžete výsledek zkontrolovat,
 • kvalitě použitých přípravků a trvejte na těch, které šetří životní prostředí i zdraví zaměstnanců,
 • nákupu čisticích prostředků nejlépe ve velkých baleních a vysokých koncentracích, aby vydržely na více cyklů úklidu,
 • druhu úklidových přístrojů, které budou šetrné pro interiér i exteriér firmy,
 • způsobu kontroly, který bude na toaletách či v kuchyňce obsahovat například test bioluminescence (test na přítomnost organického znečištění pomocí detekce světla).

Při výběru čisticích prostředků se dívejte po ekoznačkách, které garantují šetrnější úklid k přírodě i ke zdraví zaměstnanců. Hledejte čisticí a prací prostředky s logy:

„V průmyslových a potravinářských provozech se vyžaduje čistota na vysoké hygienické úrovni. Proto se zde každý den používají profesionální nástroje, jako je luminometr, který odhaluje přítomnost organického znečištění na površích. Jde o přístroj, který pomocí stěrové tyčinky a kapsle s roztokem, které do něj vložíte, během pár sekund odhalí, jestli je povrch hygienicky čistý, nebo umytý jen tak na oko,“ popisuje pokročilou technologii Simona Zagora.

Přečtěte si také, jak zlikvidujete šetrně sorbenty. >>

TIP: Pokud se pustíte do generálního úklidu sami, připravíme vám nabídku čisticích prostředků a potřebných strojů na míru. Dejte nám vědět, do jakého úklidu se chcete pustit a rádi vám poradíme.


Psali jsme o:

Dezinfekční, úklidové a hygienické prostředky

Úklidový set s mopem z mikrovlákna a úklidovým vozíkem TTS

Smetáky a úklidové prostředky

plochy_mop

Další články, které vám pomohou