Jak vybrat kancelářskou židli, aby dlouho vydržela a byla pro zaměstnance pohodlná

Máte za úkol vybrat židli, která odolá zátěži, zaručí pohodlí a správné držení těla při sezení. Abyste se dokázali správně rozhodnout, sepsali jsme pro vás to nejdůležitější, od konstrukce židle až po kolečka.

jak-vybrat-zidli_edited

Na začátek potřebujete vědět, kolik hodin denně pracovníci na židli tráví. Podle toho vyberete vhodnou mechaniku židle a odhadnete, jaké vlastnosti musí mít její další části.

Mechaniku najdete pod sedákem židle. Její součástí jsou páčky a matice, pomocí kterých si nastavíte výšku, sklon a další vlastnosti židle. 

Mechaniku židle zvolte podle doby sezení

Pokud vybíráte židli pro pracovníky bez zdravotních omezení, kteří tráví na židli méně než 4 hodiny za den, můžete vybrat jakoukoliv mechaniku. Pro kolegy, které trápí bolesti zad nebo jiné zdravotní komplikace vyberte zdravotní židli

Většina zaměstnanců sedí na židli více než 4 hodiny denně. V tom případě volte synchronní mechaniku, asynchronní či houpací. Jestliže pracovník častěji z místa odbíhá a nesedí dlouho v jedné pozici, postačí i permanentní typ mechaniky.

Pro sezení delší než 12 hodin a nepřetržité provozy je vhodná synchronní mechanika.

Mechanika typu permanentní kontakt

Pokud je pro vás hlavním kritériem nízká pořizovací cena a nemáte na židli velké nároky, sáhnete nejspíš po této variantě. 

 • Nastavíte si náklon opěradla proti sedáku. Když opěrák odjistíte, bude neustále za vašimi zády.
 • Obvykle nastavíte i výšku sezení a výšku opěráku.

Houpací mechanika

Tuto mechaniku mají židle a křesla, u kterých opěrák a sedák tvoří jeden celek, tzv. skořepinu. Sklon opěráku (úhel mezi opěrákem a sedákem) proto nejde nastavit.

 • Při zhoupnutí židli zablokujete v náklonu, který vám pro sezení vyhovuje.
 • Podle své váhy si nastavíte sílu odporu při zhoupnutí. V případě vyšší hmotnosti šroub utáhnete silněji, abyste se nezvrátili dozadu. Pokud naopak vážíte méně, šroub povolíte, aby zhoupnutí nešlo příliš ztuha.
 • Nastavíte si výšku sezení.

Asynchronní mechanika

Tyto židle mívají 3 páky, nastavíte sklon opěráku, sedáku a výšku sezení.

 • Sklon opěráku a sedáku nastavíte nezávisle na sobě
 • U některých typů si upravíte i sílu odporu opěráku, který buď kopíruje pohyb vašich zad dopředu či dozadu, nebo ho zablokujete ve zvolené poloze.

Synchronní mechanika

U těchto kancelářských židlí se předpokládá střídání osob, např. na kontrolních stanovištích, u ochranky či policie. Spadají do kategorie tzv. dispečerských křesel, která jsou zátěži při dlouhém sezení uzpůsobená.

 • Náklon opěráku a sedáku se současně mění, aby židle zabezpečila správné držení zad. Poloha obojího se dá zablokovat v několika pozicích. 
 • Nastavíte si výšku sezení i odpor opěráku proti zádům.
 • Židle mívají zesílenou konstrukci a některé typy dispečerských křesel i zesílenou houpací mechaniku.

Při volbě potahu židle zvažte pohodlí a nároky provozu

Síťovina je vhodnou volbou, pokud je pro vás důležitým kritériem prodyšnost, např. v prostorech bez klimatizace. Síťované potahy snižují výskyt otlaků a vznik nemocí souvisejících s dlouhým sezením.

Pokud chcete, aby byli kolegové v teple, zvolte čalounění. To se hodí třeba v chladnější místech, jako je vrátnice nebo průchozí kanceláře. Pro židle využívané do 12 hodin denně postačí obyčejné čalounění. Pokud hledáte židli pro nepřetržitý provoz, podívejte se, zdali má potah, který prošel testem hořlavosti a má prodlouženou životnost, případně snímatelný pratelný potah.  

Kožený potah je zároveň estetickým doplňkem a pravá kůže je navíc nenáročná na údržbu. Syntetická kůže je levnější, ale počítejte s kratší životností.

Opěrky pomohou správnému sezení

Pracovník, který dlouhodobě sleduje obrazovku, potřebuje opěrku hlavy. Pokud je součástí židle, měla by být nastavitelná. Každý si ji pak přizpůsobí podle své výšky a upraví sklon, aby byla hlava podepřená a krční páteř si odpočinula. 

Paže od loktů po zápěstí mají být ve vodorovné poloze s klávesnicí. Tomu pomohou výškově nastavitelné područky. Doporučujeme vybrat židli, která má područky umístěné několik centimetrů dozadu od předního okraje sedadla, aby pracovníkům nebránily přisunout se blíže ke stolu. Snížit napětí při držení těla vsedě pomůže i natočení područek do stran.

Lepší oporu v oblasti bederní páteře zajistí nastavitelná bederní opěrka. Díky ní se opěrák lépe přizpůsobí křivce zad. Při správném sezení by také měla být chodidla vodorovně na zemi. Zejména menším lidem nebo ženám s podpatky pomůže opěrka nohou.

Na lino patří jiná kolečka než na koberec

Při výběru koleček máte k dispozici 4 základní varianty:

 • tvrdá kolečka pro měkké povrchy, jako je třeba koberec,
 • měkká kolečka pro tvrdé povrchy (dlažba, dřevěná nebo laminátová plovoucí podlaha, lino, PVC, marmoleum, apod.),
 • univerzální kolečka s tvrdým okrajem a měkkým středem pro oba typy povrchů,
 • tzv. kluzáky, které zamezí pohybu židle a houpání se na židli.

Některé typy podlah (např. plovoucí podlahy) se časem opotřebí i přesto, že zvolíte vhodný typ koleček. Zamezíte tomu plastovou (polykarbonátovou) podložkou. Vybrat můžete i antistatickou variantu, která brání výbojům statické elektřiny.

Nezapomeňte na nosnost a rozměry židle

Běžně se nosnost kancelářských židlí pohybuje v rozmezí od 70 do 180 kg. Při výběru vezměte v úvahu i rozměry židle, aby se do ní pracovník vešel. Předejdete tím poškození z důvodu nevhodného používání, na které neuplatníte reklamaci.

Pokud jste si na e-shopu Manutan vybrali několik modelů, ale přeci jen byste židli raději sami vyzkoušeli, využijte službu Židle na zkoušku. Objednat si můžete 3 typy židlí a do 14 dnů se rozhodnete, kterou si necháte nebo objednáte ve více kusech. 


Psali jsme o:

Kancelářské židle pro ergonomické sezení

AIG2732917

Další články, které vám pomohou