Jaká je ideální výška pracovního stolu?

Výška psacího stolu v kanceláři se odvíjí od výšky zaměstnance. Za univerzální rozměr se však považuje 75 cm. Myslete také na to, aby pod stolem bylo dost místa na nohy a aby se na stůl vešlo vše, s čím kolega denně pracuje.

kancelarska_zidle

Výšku stolu měřte od země i od sedáku židle

O rozměrech pracovního stolu, výšce židle i celkovém rozvržením prostoru k práci se dočtete v nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Ideální výška stolu liší pro muže a ženy. Nařízení totiž počítá s tím, že jsou muži v průměru vyšší a celkově větší. Řiďte se ale reálnou výškou a tělesnými proporcemi každého kolegy.

Pro kolegy vyššího vzrůstu by měla být deska stolu ve výšce 65–76 cm. Pro menší postavy stačí 61–75 cm. Když se však podíváte na nabídku pracovních stolů, nejčastěji najdete výšku 75 cm, která vyhovuje většině lidem. A hlavně – výška pracovní desky není všechno. 

Pro ergonomii je stejně důležitá také výška podsedáku židle a prostor mezi židlí a stolem – aby se zaměstnanci pohodlně sedělo, a taky aby se pod stůl schovaly područky židle. Základní výška sedáku židle je 40± 5 cm. Prostor mezi židlí a stolem pak je zhruba 20–30 cm.

„Já měřím 161 cm, podsedák židle mám ve výšce 46 cm a desku stolu ve výšce 74 cm. Když sedím rovně, nohama dosáhnu na zem a horní hranu monitoru mám ve výšce očí,“ říká copywriterka Klára Kouřilová. Práce copywriterky obnáší psaní a sezení u počítače, proto je důležité mít pracovní místo správně nastavené.

Pokud nejde o klasickou práci za počítačem nebo s dokumenty, ale potřebujete zaměřovat zrak na drobnější předměty nebo součástkami, zvyšuje se výška pracovní plochy o dalších 10 – 20 cm. 

Podle čeho nastavit výšku stolu a židle?

Když si na židli sednete, měli byste mít chodidla na zemi a kolena do pravého úhlu. Ruce by měly od ramen směřovat dolů a lokty opět v pravém úhlu položeny na stole. Neměli byste se pouze opírat o hranu stolu, ale mít na stole ruce položeny vodorovně. Ke klávesnici by přitom neměla zápěstí mířit vzhůru.

Ideální alternativou jsou nastavitelné stoly, které se obvykle prodávají ve variabilním rozmezí 62 až 82 cm – zaměstnanec si výšku desky přizpůsobí podle svých potřeb.

Výška pracovní plochy při práci ve stoje

Výšku pracovní plochy pro práci ve stoje si opět přizpůsobí každý zaměstnanec sám. Minimální výška je 80 cm, standard je ve výšce jednoho metru. Opět platí, že pokud je práce náročná na zrak (např. zlatník), může být pracovní plocha ještě o něco výš. 

Pracovní místo pro práci ve stoje můžete doplnit také o vyvýšenou stoličku, která slouží jako opora. Ta musí být vždy vybavena nožní opěrou.

Nechejte dost místa na nohy

Prostor pod stolem se odvíjí od hloubky a šířky stolu. Měl by být takový, aby zaměstnanec mohl pohodlně hýbat nohama dopředu i do stran. Podle nařízení jsou minimální rozměry pro nohy při práci vsedě takové:

  • nejmenší výška nad podlahou (tedy minimální výška stolu ke spodní hraně desky) 60 cm,
  • nejmenší celková šířka 50 cm,
  • nejmenší hloubka od přední hrany stolu či zařízení 50 cm,
  • optimální hloubka od přední hrany stolu či zařízení 70 cm,
  • nejmenší vzdálenost roviny sedadla od dolní plochy pracovního stolu 20 cm.

Kolegům menšího vzrůstu byste dle zákona také měli poskytnout nožní opěrku. Minimální výška není nijak určena, platí, že si o ni musí kolega sám říct a jeho žádosti musíte vyhovět. Na e-shopu Manutanu najdete opěrky s hladkým povrchem i masážními prvky. 

Pokud jste kolegům pořídili dostatečně velký stůl, můžete ho doplnit pojízdným kontejnerem na ukládání dokumentů či osobních věcí.

Velikost stolu se odvíjí od typu práce

Velikost desky stolu by měla odpovídat tomu, co na ní kolegové budou dělat. Pokud často pracují s papírovými dokumenty a zároveň se jim na stůl musí vlézt monitor nebo dva, měla by šířka stolu být minimálně dva metry

Podle nařízení by hloubka stolu měla být tak velká, aby si na ni zaměstnanec pohodlně opřel ruce i zápěstí. Pokud tedy pracuje na počítači, počítejte s tím, že si musí opřít ruce ke klávesnici a teprve za klávesnicí je monitor. Hloubka je typicky 80 cm, což odpovídá také optimálnímu prostoru na nohy. 

Povrch desky psacího stolu by měl být matný, aby se v něm neodráželo světlo. Hrany stolu by měly být zaoblené, abyste předešli úrazům.

Další tipy pro příjemnou práci u stolu

Pro ergonomii práce je důležité také nastavení monitoru, jehož horní hrana by měla být ve výšce očí. Monitor musí být zároveň umístěný tak, aby se v něm neodráželo světlo z oken nebo zářivek. Minimální vzdálenost monitoru od očí je 40 cm. Nařízení určuje také minimální jas obrazovky, a to 35 cd/m2.

Každý zaměstnanec musí mít možnost si obrazovku posunout, natočit a naklonit dle svých preferencí. K tomu jsou ideální otočné stojany na monitor, které usnadňují manipulaci.

Při vybavování nového pracoviště se zaměřte taky na ostatní doplňky k práci jako je klávesnicemyš. Klávesnice by měla mít matný povrch, na kterém se neodráží světlo. Ergonomii podpoří podložky ke klávesnici nebo pod myš, které zajistí, že zaměstnanec bude mít při psaní ruce v rovině a ne do kopce. 

Místo klasické myši můžete pořídit myš ergonomickou. Copywriterka Monika Fiantová ji používá už několik měsíců: „Nemám problém s karpálním tunelem, zato mě z klikání na standardní myši bolelo rameno. Až tak, že jsem jednu dobu klikala levou rukou. Problém vyřešila až ergonomická myš, díky které má ruka přirozenější polohu. Od té doby, co ji používám, se mi rameno neozvalo.“
Pokud potřebujete s výběrem stolu nebo jiného kancelářského vybavení poradit, ozvěte se nám.


Další články, které vám pomohou