.

Firmy musí likvidovat odpady podle speciálních pravidel. Jak na to, abyste neutratili majlant

[Aktualizováno dne 25. 4. 2023.] Z kadeřnického salónu denně vyhazují tuby od barev, obchodníci mají nad hlavu obalů od zboží a stavební firmy zápolí s nekonečnými haldami suti. Každá firma nebo podnikatel má to svoje. Musí odpad zlikvidovat v souladu se zákony a zároveň za to nechce dát jmění. Jak na legální likvidaci a minimalizaci odpadů radí provozní technička se specializací na odpadové hospodářství Ivana Pokorná.

garbage-2729608_1280

Téma odpadů není důležité jen ve velkých chemičkách, stavebních firmách nebo zdravotnických zařízeních. Musí se tím zabývat i malé firmy a podnikatelé. Pro všechny totiž platí při likvidaci odpadů jasná pravidla. Máte několik způsobů, jak to řešit:

 • podrobnosti zjistíte v zákonu o odpadech
 • poradí vám ve sběrném dvoře ve vašem městě,
 • vyřeší to za vás odpadová firma 
 • najmete si odpadového hospodáře, který zpracuje postup pro nakládání s odpady na míru vaší firmě.

Ještě než ve firmě nahromadíte kupu odpadu bez ladu a skladu, je potřeba si sednout a vymyslet postup pro jeho likvidaci. Ujasněte si:

 1. jaké druhy odpadů produkujete,
 2. kolik odpadu u vás vzniká,
 3. jaké máte možnosti jeho likvidace (typicky za pomoci místního sběrného dvora nebo firmy oprávněné likvidovat odpady)
 4. a jak můžete odpady minimalizovat nebo za jejich likvidaci ušetřit. 

Všechny kroky si v článku projdeme.

Na druhu odpadu záleží

Nejprve zjistěte, jestli máte nebezpečný odpad (definici najdete v paragrafu 7 odpadového zákona). Pro něj totiž platí přísnější podmínky likvidace a ne každá firma či instituce oprávněná k nakládání s odpady vám ho vezme.

Přečtěte si také: Co patří do nebezpečného odpadu a jak s ním nakládat >>

U odpadů máte také povinnost třídit. „Každý podnikatel a firma musí třídit odpad, to je priorita. A teprve s vytříděnými odpady dále nakládá,“ vysvětluje provozní technička odpadového hospodářství Ivana Pokorná, která má na starosti odpady ve sběrném dvoře ve Vysokém Mýtě.

kontejnery na tříděný odpad
Třídění odpadu nepodceňujte a nastavte si ve firmě procesy tak, ať mají všichni zaměstnanci možnost snadno třídit.

Pohlídejte si množství odpadu

Zákon o odpadech stanovuje dvě důležitá čísla o množství odpadů. Pokud vyprodukujete nebo nakládáte s více než: 

 • 600 kg nebezpečných odpadů
 • nebo 100 tunami ostatních odpadů, musíte podávat hlášení o množství odpadů a způsobu jejich likvidace. 

Údaje o odpadech za celý kalendářní rok tak vždy zadáte do konce února následujícího roku do systému ISPOP (Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností). Nejprve se zaregistrujete a získáte své přihlašovací údaje do systému a pak do něj pravidelně nahráváte údaje o odpadech včetně dokladů o zaplacení jejich likvidace

Tento systém je velmi přesný a firmy i kontroloři si v něm dohledají všechny údaje o odpadech. Pokud tedy firma přijede například do sběrného dvora a předá tam odpady, není to tím vyřízené. Musí ještě zadat údaje do ISPOPu. Každý dvůr totiž do stejného systému vkládá informace o převzatých odpadech a inspektoři pak kontrolují, jestli i firma uvedla odpad jako zlikvidovaný,“ vysvětluje Ivana Pokorná, jak to funguje v praxi při odvozu odpadů.

Jak odpady legálně zlikvidovat

Důležité je, abyste měli smlouvu s firmou oprávněnou k nakládání s odpady a přebírání odpadů nebo se sběrným dvorem. Už na tohle se vás totiž zeptá inspektor, který k vám může přijít zkontrolovat vaše odpadové hospodářství. 

V praxi to pak vypadá tak, že odpad:

 • necháte odvézt firmou,
 • necháte svézt technickými službami do sběrného dvora
 • nebo ho sami odvezete do sběrného dvora.

Za odevzdaný odpad dostanete potvrzení o zaplacení nebo fakturu. Tyto doklady si schovejte pro případnou kontrolu. „Každý, kdo má IČO, měl by mít také složku s doklady o likvidaci odpadů a vše si evidovat,“ upozorňuje Ivana Pokorná. Povinnosti totiž nemají jen firmy s vyšším množstvím odpadů než výše uvedené hodnoty. Díky dokladům a evidenci při kontrole obstojíte.

Usnadněte si likvidaci odpadů s Manutanem

Ušetřit na odpadech není žádná velká věda

I když dodržíte všechny legislativní požadavky na likvidaci, můžete při tom ušetřit. „Spousta menších podnikatelů bohužel řeší likvidaci odpadů tak, že zakládají černé skládky nebo se jednoduše zbaví toho, co nepotřebují, ve veřejných kontejnerech. Typickým příkladem je menší stavební firma, která dělá na sídlišti rekonstrukci bytu a suť nasype třeba do kontejneru na papíry,“ popisuje běžnou praxi Ivana Pokorná. 

Kontroloři si ale obvykle dají dva a dva dohromady a odhadnou, že při takovém objemu zakázek není možné, aby firma vykazovala podstatně nižší objem odpadu než například konkurence. Takže pokoutné vyvezení odpadu někam na mez se podnikatelům a firmám nevyplatí – horní sazba pokut je totiž na částce jeden milion korun.

Firmy kolem 500 zaměstnanců například často ušetří díky tomu, že zaměstnávají odpadového hospodáře nebo si ho najímají externě. Ten jim nastaví procesy při likvidaci odpadu, navrhne způsoby, jak ušetřit a kde třeba i odpad dále prodat a získat za něj peníze.

Menší firmy a podnikatelé si tohle řeší sami. Modelový příklad: po vytřídění odpadu před sebou máte velké kontejnery plné směsných plastů, jednodruhového plastu, stavební suti a směsného odpadu. Co teď s tím?

 • Směsný odpad necháte odvézt specializovanou firmou do spalovny,
 • u směsného plastu se dohodnete se sběrným dvorem na pravidelném odvozu každý týden, 
 • stavební suť předáte místnímu sběrnému dvoru, který z něj vytvoří druhotnou surovinu určenou k zarovnání terénu,
 • a jednodruhový plast prodáte k dalšímu zpracování.

„Třeba se sutí je to poměrně složité. Používá se k zarovnání terénu, ale nemá žádnou pevnost a drolí se. Momentálně už se ale vyvíjí technologie na zpracování suti s dalšími materiály, které zajistí pevnost a suť tak bude mít lepší využití. Výhodný už teď je například prodej papíru, ten se vyplatí třeba firmám, kde lidé pracují v kancelářích. Podobně je to s jednodruhovým plastem – když je zodpovědně vytříděný, hodí se třeba na výrobu kompostérů, laviček nebo pásků na palety,“ vyjmenovává možnosti druhotného uplatnění a výkupu Ivana Pokorná. 

Zkuste cirkulární odpadové hospodářství, vyplatí se to

Ideální je při likvidaci odpadů dodržovat pravidla cirkulárního odpadového hospodářství. Podle něj:

 • Předcházejte vzniku odpadů. Nevytváříte při výrobě zbytečně moc odpadu třeba kvůli zastaralému výrobnímu procesu? A je váš výrobek ekologický a dá se snadno opravit? Nedodáváte ho ve zbytečně objemných obalech? 
 • Třiďte odpady. Je to vaše povinnost a pomůže vám to ušetřit, když třeba za vytříděné plasty platíte méně než za směsný odpad.
 • Co jde, využijte podruhé. Zkuste najít moderní technologii, která změní odpad v surovinu, kterou znovu využijete.
 • A i když vaše firma možná nedokáže plasty druhotně využít, někomu jinému se mohou hodit. Zapátrejte, které firmy ve vašem okolí vezmou s povděkem to, co je pro vás zbytečný odpad.

Zjistěte si, kolik za svoz odpadu zaplatíte u specializovaných firem a kolik ve sběrném dvoře. Porovnejte nabídky a vyberte tu pro vás nejvýhodnější. 

Firmám se vyplatí také lisy na odpad. Ty pomohou zmenšit objem odpadu a usnadní tak jeho odvoz například do sběrného dvora. Normálně byste jeli s odpadem třeba načtyřikrát a plýtvali benzínem, po vylisování uvezete všechno naráz a stačí vám jedna cesta.

S úsporou na odpadech vám pomohou i přímo ve sběrném dvoře. „Jsme rádi, když lidé odpady řeší. Když přijde například drobná živnostnice – pedikérka a zeptá se, jak naložit s nebezpečným odpadem, poradíme jí specializovanou firmu, předáme kontakty a zodpovíme dotazy.

Občas se taky stává, že přijde někdo z firmy s tím, že se jim nahlásila kontrola a že potřebují zpětně potvrzení o likvidaci odpadu za uplynulé tři roky. S tím ale pomoct nemůžeme – historické informace o odpadech už máme v ISPOPu uzavřené a nemůžeme tam najednou přidat data o odpadech z uplynulých let,“ popisuje Ivana Pokorná.

S řešením odpadů ve vaší firmě vám v Manutanu rádi pomůžeme. Zavolejte nebo napište a společně najdeme ty nejlepší nádoby na odpady, lisy a další potřeby, se kterými likvidaci odpadů zvládnete bez problémů. 

Přečtěte si také, jak zeštíhlit procesy ve firmě a ušetřit nebo o třech přístupech k balení zboží, které vás nezruinují.  


Psali jsme o:

Vertikální balíkovací lis na odpad

AIG2736301

Sada 3 ks kovových venkovních odpadkových košů

AIG5722588

Další články, které vám pomohou