Jak ochladit kancelář: nepusťte teplo dovnitř a použijte větráky či klimatizaci

S horkem v kancelářích bojují korporáty i malé firmy. Přečtěte si tipy, jak teplo dovnitř vůbec nepustíte, zjistěte výhody přirozeného ochlazování interiérů a kdy se hodí použít ventilátor nebo klimatizaci.

Jak ochladit kancelář: nepusťte teplo dovnitř a použijte větráky či klimatizaci

Zamezte přehřívání místností

Ještě než se vám protočí elektroměry pod náporem několika ventilátorů, ověřte si, jestli jste v kancelářích udělali vše pro to, aby vám do interiéru nesvítilo slunce napřímo. Nechte okna osadit venkovním stíněním. To zaručí, že se sluneční svit nedostane dovnitř a zabráníte tak přehřívání místností. 

Pomůžou vám:

 • venkovní žaluzie,
 • předokenní rolety,
 • markýzy 
 • a na terasách pergoly.

Pokud máte stínění propojené s chytrým systémem a ovládáte je motory, nastavte si zatemnění kanceláře na brzké ráno. Přijdete tak do čerstvého a nepřehřátého prostoru. 

Když takovou možnost nemáte, zastiňte okna alespoň zevnitř. Nejlepší ochranou jsou rolety se zatemňovacími látkami (tzv. blackoutové látky jsou vyrobené ze 100% polyesteru a mají speciální vrstvu, která nepropustí sluneční svit a třeba v konferenčních prostorách zajistí potřebné přítmí) nebo běžné hliníkové žaluzie.

Funguje i obyčejné větrání. Když venku klesne teplota pod 25 °C, otevřete dveře a okna do průvanu. Nejlépe ty, které jsou od sebe nejvzdálenější, aby vzduch proudil celým prostorem. Větrání v podvečer a brzo ráno vám pomůže ochladit vzduch i zdi místností a připravíte se tak na další příval vedra.

Přečtěte si také, proč byste měli v kancelářích a dílnách více větrat. >>

Přemýšlejte také nad dalšími zdroji tepla v interiéru. Třeba servery, velké kopírky, nebo chladničky by neměly stát v místnostech, kde pracujete. 

Když prevence nestačí, pomůže ventilátor

Ventilátor je levnější než klimatizace, není však příliš efektivní ve velkých open space kancelářích. Pokud máte omezený budget, hledejte v kategorii stolní ventilátory. Jsou vhodné pro osobní použití a jejich cena se pohybuje kolem pětistovky.Do větších kanceláří použijte stojanový ventilátor. V místnosti o ploše 20 m2 si vystačíte s výkonem 50 W. Do prostornějšího interiéru se nebojte dát výkonnější podlahový, stropní nebo stojanový ventilátor, který postavíte do rohu. Ale pamatujte, že s vyšším výkonem naroste spotřeba energie.

TIP: Pokud ve vaší kanceláři někdo nesnese průvan, postavte ventilátor na opačný konec místnosti. Nenechávejte ale větrák foukat přímo na sebe. Raději jej otočte částečně do zdi. Vzduch v místnosti i tak rozhýbete a vyhnete se bolestem v krku a zatuhnutí svalů. 

Při výběru ventilátoru si ohlídejte také:

 • délku kabelu, 
 • možnost otáčení větráku, 
 • nejméně 3 stupně rychlosti
 • a hlučnost. 

Kabel by měl mít alespoň metr a půl, s otáčením docílíte příjemného proudění vzduchu na všechny strany místnosti a doporučujeme hlučnost od 30 do 50 dB, při které se budete dobře soustředit. Horní hranice přitom odpovídá běžné konverzaci.

Pokud vybíráte ventilátor na terasu kanceláře, vyzkoušejte varianty se zvlhčovačem a ionizátorem vzduchu. Třeba ten od Manutanu, který s doplněním repelentu do nádržky s vodou odpudí i hmyz.

Ventilátor se zvlhčovačem vyrobí mlhu, která vás příjemně ochladí.

Aby nebyl ventilátor jen jedním z dalších elektronických příslušenství kanceláře, vyberte si designovou variantu.

Jak správně uklízet kanceláře i po letním rozvolnění, se dočtete v článku na blogu. >>

Když potřebujete nižší teploty, vyberte klimatizaci

Jakmile teploty přesáhnou třicítky, s chlazením pomůže klimatizace. Její pořizovací náklady i provoz je dražší než u ventilátoru, ale je mnohem účinnější. Nejkvalitnější nástěnné klimatizace s venkovními jednotkami pohnou s teplotou i o 15 °C. Mobilní klimatizace vám v parnu uleví zhruba o 5–10 °C.

V kancelářích do 150 m3 (odpovídá zasedačce zhruba pro 15 lidí) si vystačíte s mobilními jednotkami. Jde o modely, které potřebují k provozu okno, kudy vyvedete výfukovou hadici vzduchu. Jednodílná mobilní klimatizace nasává vzduch z místnosti. Když zvolíte dvoudílnou, ventilátor umístíte na parapet nebo pověsíte zvenku na stěnu, zařízení je tišší a vychladíte prostory efektivněji. Dvoudílná mobilní jednotka stojí ale podobně, jako byste kupovali pevnou klimatizaci.

Pokud vybíráte mobilní klimatizaci do kanceláře, dívejte se hlavně na: 

 • výkon, 
 • hlučnost 
 • a spočítejte si orientačně roční spotřebu energie

Kvalitní mobilní klimatizace mají výkon 4 kW a výše. Abyste si byli jistí, že klimatizace uchladí vaši místnost, počítejte s 30 W na m3. Mobilní klimatizace od Manutanu s výkonem 4 kW si třeba poradí s místností o velikosti 133 m3, což je zhruba místnost pět na deset metrů.

Hlučnost u klimatizace v kanceláři by neměla přesáhnout 65 dB a roční spotřebu si spočítáte jako 600 hodin jejího provozu. Hodinovou spotřebu tedy vynásobíte šesti sty a cenou od vašeho dodavatele elektrické energie. 

Nástěnné klimatizace si poradí s chlazením větších kanceláří. Oproti mobilním mají vyšší výkon, jsou dražší a komplikovanější na instalaci. Neobejdou se totiž bez stavebních úprav. Pokud ale potřebujete chladit naráz více místností je pevný model nezbytností. 

Nezapomeňte, že i klimatizace a jejich ovladače je třeba v létě dezinfikovat, jak na to, zjistíte v jednoduchém návodu. >>

Podívejte se na kompletní nabídku ventilátorů a klimatizací na e-shopu Manutan. Pokud potřebujete poradit, které vybavení bude stačit do vaší kanceláře, napište nám nebo zavolejte. Rádi vám poradíme.


Další články, které vám pomohou