Jak přežijete horko při práci na stavbě, ve skladu i v kanceláři

Léto se podepisuje na výkonnosti zaměstnanců na všech frontách. Ztěžuje soustředění a vyčerpává. Přečtěte si, jak si práci v tropických teplotách zjednodušíte, na co máte dle zákona nárok a jaké vám hrozí zdravotní komplikace, pokud legislativu váš zaměstnavatel podcení.

Jak přežijete horko při práci na stavbě, ve skladu i v kanceláři

Abyste lépe snášeli horko

Ještě než se pustíme do legislativy, shrneme si obecná doporučení. Horka se s nimi sice nezbavíte, ale vyhnete se zdravotním komplikacím, jako je úpal nebo úžeh a bude se vám pracovat lépe.

Nezapomeňte, že některá doporučení budou vyžadovat pomoc či ústupek ze strany zaměstnavatele, který je třeba konzultovat a schválit s nadřízenými. Když ale přijdete s tím, že vám na stavbě kolabují kolegové a zítra vás dorazí jen půlka, jistě vám vyhoví. Proto:

 1. Začněte pracovat co nejdříve. Když se domluvíte na posunutí směny na ráno, byť jen o hodinu či dvě, ušetříte si pobyt v nejhorším horku a odpoledne stihnete i koupaliště.
 2. Dostatečně pijte. V horku dodržování pitného režimu platí dvojnásob. Pokud pracujete venku pijte minerálky, doplníte tak vypocené stopové prvky. V kanceláři si vystačíte s vodou. Klidně si v obou případech nechte tekutinu přes noc v lednici, dopoledne vás díky tomu ochrání před přehřátím.
 3. Omezte kofein na minimum. Silná káva po celý den vám zvyšuje krevní tlak a tím i teplotu těla. A i když se po horkém nápoji začnete potit, (co že přirozená reakce těla a cesta k ochlazení) promočená košile při dopoledním meetingu vám radost nejspíš neudělá. 
 4. Zatáhněte rolety a nasaďte pokrývku hlavy. Když to jde, nepusťte k sobě slunce při práci vůbec. V interiérech vás nejlépe ochrání venkovní stínění, na slunci pokrývka hlavy, opalovací krém se silným faktorem (na celý den klidně SPF 50) a světlé oblečení, které většinu paprsků odrazí.
 5. Zvolte vhodné materiály a střihy. Ve skladu, na stavbě i v restauraci na place zkuste funkční materiály nebo merino vlnu, které rychle odvádí pot od těla. V kanceláři sáhněte po hedvábných a lněných materiálech a volnějších střizích. Pokud vás příliš nesvazuje firemní dress code, černým pouzdrovkám a uplým košilím se raději vyhněte.
 6. Dodržujte přestávky. Odevzdáváte tři velké projekty naráz nebo potřebujete odejít ze směny ve skladu dřív. A kvůli tomu se oberete o povinnou pracovní přestávku. Při vysokých teplotách ale vynechání desetiminutové pauzy může znamenat kolaps. Když si ji dopřejete a chvilku se zastavíte a osvěžíte, zvládnete pak práci rychleji a s lehkostí.
 7. Ochlaďte se vodou ve spreji, ventilátorem nebo mlhou. Minerální vody ve spreji a malé osobní větráky si oblíbili profesionální řidiči. V kanceláři zkuste sprej i stolní nebo stojanový ventilátor. V restauraci na zahrádce si vyptejte ventilátor se zvlhčovačem vzduchu, nebo rozprašovač vodní mlhy.

Přečtete si také, jak doporučujeme zatočit s horkem v kanceláři. >>

Když to finance dovolí, vyzkoušejte i klimatizaci. Mobilní variantu přesunete klidně z jedné místnosti do druhé a vychladí i zasedací místnosti o velikosti 50 m2. Abyste ji mohli přesouvat, přizpůsobte vývodu teplého vzduchu části oken. Stačí malý výřez, nebo těsnicí kapsa, kterou naistalujete do otevřeného okna a vyvedete jí vzduchovou hadici.

Jaká by měla být maximální teplota na pracovišti

Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. a její část A stanovuje kolik stupňů může být na různých pracovištích. Pokud se hodnota přehoupne přes maximum, zaměstnavatel vám musí poskytnout takzvaně „ochranné nápoje“, cíleně snižovat teplotu pracoviště a poskytovat zaměstnancům delší přestávky.

Udělejte si přehled, jaká teplota je při vaší profesi ještě přípustná

Druh práceMaximální teplota
Sedavé zaměstnání (kancelářské, administrativní práce)27 °C
Práce převážně vsedě s manuální prací rukou a paží (řízení auta, šití, oprava obuvi, přesouvání lehkých břemen)26 °C
Řízení nákladního vozidla (traktor, autobus, trolejbus, tramvaj)32 °C
Práce vestoje občas v předklonu nebo vkleče, chůze (údržba strojů, sběr ovoce)30 °C
Práce vestoje se zapojením obou horních končetin, trupu, chůze26 °C
Zapojení svalstva trupu, horních i dolních končetin – práce ve stavebnictví, práce s lopatou24 °C
Práce s intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin (doly, ražba, těžba, doprava, práce v lomech)20 °C
Intenzivní zapojení svalstva trupu, horních i dolních končetin (transport těžkých břemen, výkopové práce)20 °C
Maximální teploty na pracovištích podle náročnosti práce.

Ochrana zdraví a dostatek tekutin na pracovišti

Pokud teplota stoupne nad maximum, zaměstnavatel má povinnost chránit vaše zdraví. Třeba v kanceláři by mělo být 20–27 °C, když venku nepanují extrémní teploty. Když stoupne venkovní teplota na 30 °C a výš, je potřeba interiéry ochlazovat. Pokud nemáte k dispozici klimatizaci a v kanceláři se teplota vyhoupne na 31 °C, pak se mluví o zátěži teplem při práci. Firma musí obstarat zaměstnancům tzv. „ochranné nápoje“, což jsou minerální a pramenité vody nebo kohoutková voda. 

Podle toho, kolik vody vypotíte při práci, délky vaší pracovní doby a druhu vaší práce, pak zaměstnavatel připraví dostatek tekutin. Při 34 °C a osmihodinové pracovní době v kanceláři například každému zajistí 1,62 litru vody. Když se teplota interiéru navýší na 36 °C, měl by vám poskytnout i bezpečnostní přestávky a umožnit střídání při práci. Což se využívá spíše u venkovních prací v extrémních teplotách. Třeba u výkopových prací nebo stavby silnic. Všechny bezpečnostní pauzy byste měli mít započítané do pracovní doby.

Pokud cítíte od zaměstnavatele v horkých dnech malou podporu, zkuste mu navrhnout změny, se kterými souhlasí i vaši kolegové. Víc hlasů víc zmůže. Chtějte například rozmístit výdejníky pitné vody ve skladu nebo na chodbách. V šatnách prostornější a větrané skříňky, kde si můžete pověsit a nechat uschnout pracovní oděvy. Nebo se poptejte po vybudování sprch přímo v práci včetně erárního mýdla a čistých ručníků. A pokud při osvěžení chcete šetřit i životní prostředí, navrhněte do sprch dávkovače na dolévání tekutého mýdla místo plastových patron s mýdlem.

S klimatizací to taky nepřehánějte

Ochlazení s klimatizací v tropických teplotách přináší obrovskou úlevu. Může ale způsobit i teplotní šok, zatuhnutí šíjových svalů nebo třeba angínu. Proto na klimatizaci nastavte vždy teplotu maximálně o 6 °C menší, než je právě venku. Nejnižší doporučená teplota je pak 24,5 °C. Větší extrémy totiž zbytečně zatěžují organismus.

Anketa: jak zvládají horko zaměstnanci Manutanu

Posbírali jsme odpovědi na otázky k vysokým teplotám, ochlazování a letním benefitům v Manutanu. Podívejte se, jak s vysokými teplotami bojujeme a třeba vás inspirujeme ke změně.

Náš dotazník vyplnilo 33 zaměstnanců. 79 % z nich pracuje v kanceláři, 12 % ve skladu a zbytek bývá na cestách nebo je stále na home office.

horko v kanceláři, na stavbě i ve skladu
 • 52 % z nich řeší v prostoru, kde pracují, horko klimatizací,
 • 24 % si pomáhá ventilátory
 • a zbylým 24 % stačí pravidelné větrání a průvan.

Kdyby si dotázaní zaměstnanci mohli vybrat, 67 % z nich by zvolilo klimatizaci a nastavenou teplotu mezi 20–25 °C. 21 % by se přiklonilo k větrání a jen 9 % z nich k ventilátoru nebo mokrému ručníku za krkem.

plastic-bottle
 • Třetina dotázaných vypije v horkých dnech 2–3 litry tekutin,
 • 21 % vypije dokonce více než 3 litry
 • a stejné množství se přiklonilo k množství okolo 1,5 až 2 litrů.

Téměř tři čtvrtiny lidí přitom pije kohoutkovou vodu. 18 % pak minerální nebo pramenité vody. Zbytek lidí se osvěžuje vlažnými čaji nebo slazenými nápoji. S teplotou nápojů se zaměstnanci rozdělili na dva tábory. Polovina popíjí v horku nápoje pokojové teploty a druhá volí ty s ledem nebo vychlazené.

Zeptali jsme se i na benefity, které by zaměstnanci uvítali v tom největším horku.

Letní benefity ve firmách
 • 30 % lidí se shodlo na mrazáku plném zmrzliny,
 • 21 % by uvítalo chlazení klimatizací,
 • 15 % by bodl rozprašovač mlhy na terase
 • a 12 % lidí by chtělo osobní ventilátor.

Další zaměstnanci by uvítali například více kusů pracovního oblečení, mrazák plný ledu, markýzu na terase, možnost pracovat od brzkého rána, houpací síť ve stínu, vlastní klimatizovanou kancelář nebo finanční kompenzaci, protože jejich pracovní prostor nejde klimatizovat.

Podívejte se na kompletní nabídku ventilátorů a klimatizací na e-shopu Manutan. Pokud potřebujete poradit, které vybavení bude stačit do vaší firmy, napište nám nebo zavolejte. Rádi vám pomůžeme.


Další články, které vám pomohou