Jak vybavit firemní sprchy a toalety, aby byly praktické i příjemné zároveň

Čisté a příjemné prostředí je standard, který je běžný ve stále více firmách. Není se čemu divit. V práci trávíme většinu času – prožijme ho co nejlépe. Základem by měly být toalety a sprchy, ty využívají všichni. Poradíme vám s jejich vybavením i konstrukcí.

Příjemné sprchy a toaletu ocení celá firma • Manutan

Řiďte se normami i vlastním citem

Sanitární zařízení, tedy šatny, umývárny, sprchy a toalety se řídí vyhláškou č. 268/2009 Sb., více konkrétních technických požadavků ale najdete spíše v nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Podle tohoto nařízení musí toalety splňovat následující podmínky:

  • záchod nesmí být dál než 120 metrů od pracoviště. Pokud jsou na cestě překážky (nutná chůze do kopce, po nerovné podlaze nebo členitou budovou), nesmí být dál než 75 metrů,
  • pokud má pracoviště více podlaží, musí být toaleta na každém z nich,
  • ve firmě, která má více než 5 zaměstnanců, musí být záchody odděleny pro muže a ženy,
  • suchý nebo chemický záchod může být zřízen pouze na mobilním pracovišti,
  • zaměstnanci ve výrobě potravin, kosmetických přípravků nebo v holičství, manikúře, kosmetice a u dalších epidemiologicky závažných činností musí mít v předsíni záchodu umyvadlo s tekoucí teplou vodou,
  • pro ostatní pracoviště musí být v předsíni umyvadlo s tekoucí vodou. 

Pro prvních 10 kolegyň a 10 kolegů potřebujete vždy minimálně jeden záchod. S vyšším počtem zaměstnanců už se nároky nijak rapidně nezvyšují. Pro 50 žen jsou potřeba pouze 3 toalety, pro 50 můžu stačí 2. 

Pokud stavbu hygienických zařízení teprve plánujete, berte technické požadavky v potaz od začátku. Vyhnete se pozdějším nákladným rekonstrukcím a nepříjemnostem s hygienickou stanicí. 

Při vybavování už ale máte volnou ruku. Z široké nabídky doplňků jednoduše vyberte ty nejvhodnější pro váš provoz. Hodit se vám budou zásobníky na utěrky, pokud chcete ekologičtější variantu, můžete je nahradit vysoušečem rukou. Nezbytné jsou nádoby na hygienické potřeby, mýdlenky a v technických provozech třeba kartáčky na ruce. Pokud chcete zaměstnance potěšit, dopřejte jim krémy na ruce

Nejen v době pandemické situace je dobré mít při vstupu do budovy i na toaletách zásobníky s desinfekcí
Nezapomeňte také na úklidovou místnost. Ať už máte vlastní uklízečku nebo u vás uklízí najatá firma, usnadníte jim práci kvalitním úklidovým vozíkem. Vyberte odpadkové koše, se kterými se při vynášení snadno manipuluje.

Zahrňte sprchu do budoucí rekonstrukce, určitě najde využití

Pokud typ práce ve vaší firmě vyžaduje po jejím ukončení sprchu, bude pro vás výše zmíněné nařízení platit také. Upravuje totiž i vzhled sprch a umýváren. 

Na pracovišti do 5 zaměstnanců mohou umývárny nebo sprchy používat muži i ženy, stačí se v určených časech střídat. Ve větších provozech je potřeba sprchy oddělit. 

Větší důraz na hygienu je na pracovištích, kde se pracuje s olovem, azbestem a některými biologickými materiály. Jestliže je to váš případ, zřiďte hygienickou smyčku. Je to průchozí prostor mezi sprchou a oddělenými šatnami pro pracovní a civilní oděv. 

Přečtěte si, jak firemní šatnu vybavit
Spousta zaměstnanců jezdí do práce na kole, koloběžce nebo cestu využije k rannímu běhu. Pokud tedy rekonstruujete, nebojte se přidat sprchu i pro ně. I když ji podle nařízení ve vaší firmě mít nemusíte, kolegové vám budou vděční. Jestliže vybavujete pobočku, kam často chodí klienti, můžete pořídit i přebalovací pult. Zvýšíte tím pohodlí jejich návštěv.


Další články, které vám pomohou