.

Jak vybrat úklidovou firmu

Neřiďte se pouze rozpočtem. Ověřte také, že jde o stabilní zavedenou firmu, která už má na kontě několik spokojených klientů. A že má vybavení, kterým obslouží i složitější prostory. Dbejte, aby úklidovka měla pojištění odpovědnosti a vzájemná očekávání vždy předem slaďte ve smlouvě.

manutan_uklidova_firma

Při výběru úklidové firmy koukněte na reference

Nejspolehlivější je osobní doporučení. Pokud takové štěstí nemáte, podívejte se, co o úklidových firmách píšou jejich zákazníci. Kvalitní úklidovka má reference spokojených zákazníků uvedené přímo na webu. Pokud tomu tak není, zkuste třeba recenze na Google Maps. 

Podívejte se také na historii dané firmy. Pokud už je na trhu pár let, lze předpokládat, že má dobře zavedené procesy a budete se na ni moct spolehnout v běžné operativě i případných problémových situacích.

Zvláště v dnešní době, kdy úklidovky rostou jako houby po dešti, doporučuji proklepnout si, že vybíráte solidní firmu. Podívejte se do obchodního rejstříku či Sbírky listin na portálu justice.cz. Ověříte si tam, jaký má společnost základní kapitál nebo že zveřejňuje výsledky hospodaření. To vám o ní leccos napoví. Hledejte stabilní, zavedenou společnost, ať se vám nestane, že u vás bude uklízet jeden brigádník za druhým nebo že za rok firma zanikne a budete hledat znovu,“ doporučuje Dagmar Jelínková, zakladatelka úklidové firmy BEDENIKA.

Na webu úklidové firmy můžete najít také různé certifikáty, ocenění nebo popis kodexu, kterým se v praxi řídí. Můžete dohledat také způsob, jakým nabírají a školí nové zaměstnance, abyste si dokázali představit, kdo k vám bude několikrát týdně docházet.

Seriózní úklidová firma je také pojištěná proti poškození majetku i pracovním úrazům, aby případná náhrada škody nešla za vámi.

TIP: Základní normou, kterou se musí úklidové firmy řídit, je ČSN EN ISO 41011, která obsahuje základní principy pro řízení facility managementu.

Úklidová firma musí splňovat hygienické standardy

Do skladu, dílny a kanceláře neposílejte toho stejného člověka. Každé pracoviště má svá specifika a hygienické standardy, které musí kromě zaměstnanců dodržovat také úklidová firma. Prostory se pro účely úklidu dělí na 9 kategorií:

 • prostory typu A – kanceláře, zasedací místnosti, denní místnosti, odpočívárny, učebny, čítárny, knihovny, pozorovatelny, šatny, společenské místnosti, klubovny, ložnice,
 • prostory typu B – chodby, haly, schodiště, čekárny, cely, pracovní místnosti,
 • prostory typu C – ošetřovny, kuchyně, jídelny, kuchyňky, laboratoře, operační sály, dětské skupiny,
 • prostory typu D – sociální zařízení (WC, koupelny, umývárny), sauny, bazény, sušárny,
 • prostory typu E – výtahy,
 • prostory typu F – posilovny, tělocvičny,
 • prostory typu G – nepravidelně využívané místnosti ve speciálním režimu,
 • prostory typu H – pravidelně využívané místnosti ve speciálním režimu, serverovny, garáže, podzemní garáže, strojovny, ústředny, dílny, výměníky, půdy, podatelny,
 • prostory typu I – ostatní prostory nezařazené do kategorií A – H, které je potřeba dále blíže specifikovat.

Úklidová firma by vám měla říct, se kterými kategoriemi úklidu má zkušenosti. Pro úklid výrobních hal, kde se vyskytují specializované stroje, by měla mít firma speciální školení.

Seznamte úklidovku se specifiky vašeho pracoviště

Chemikálie, těžké stroje, vysoká vlhkost… Zaměstnanci úklidové firmy by měli vědět o všech specificích vašeho pracoviště. A to nejen kvůli tomu, aby předcházeli pracovním úrazům, ale také proto, aby použili vhodné čisticí prostředky, které nebudou mít nežádoucí reakci. 

Zaměstnanci úklidové firmy by měli být taky dobře obeznámeni s tím, jak se mohou po firmě pohybovat, ke kterým dveřím mají přístup a kde jsou únikové východy.

Připravte si tak pro úklidovou firmu tyto podklady: 

 • kolik místnosti chcete uklidit a jakého jsou typu,
 • jaké máte zabezpečení prostoru – klíče, alarmy, bezpečnostní protokol,
 • zda máte techniku, která vyžaduje zvláštní způsob čištění,
 • zda se ve vašich prostorech vyskytují nebezpečné látky,
 • harmonogram vašeho provozu.

Některé úklidové firmy v případě čištění speciální technikou nebo při výskytu nebezpečných látek vypracují manuál pro své zaměstnance, aby nedošlo k případným zraněním nebo škodě na majetku. 

Pro nás, coby úklidovou firmu, je zásadní znát očekávání klienta. Je sice pěkné, když nám  firma zašle půdorys kanceláří, ale bez kontextu to pro nás nemá větší význam. Úklid je totiž velmi subjektivní záležitost. Mají se kanceláře blýskat čistotou každý den? Nebo potřebujete jen menší povrchový úklid? Doporučuji, abyste se s lidmi z úklidovky potkali osobně a sladili vzájemná očekávání,“ radí Dagmar Jelínková.

Ujistěte se, že firma používá vhodné vybavení

Pokud chcete vyčistit podlahu výrobní haly od olejových skvrn, s běžným mopem si nevystačíte. Kvalitní úklidová firma má vybavení i pro hloubkové čištění podlah, například s pomocí mycích automatů s odsáváním.

Například:

 • V hotelech a komerčních prostorech se používají průmyslové vysavače, které zvládnou větší úklid.
 • V průmyslu se používají vysavače, které vysávají i za mokra a poradí si s tekutou špínou nebo stroje na čištění podlah.
 • V kancelářích jsou oblíbené čističe koberců, které vás zbaví i roztočů nebo různé čističky.

Čtěte průvodce úklidem ve firmě – od každodenní údržby po generální úklid. >>

Spolupráci vždy zastřešte smlouvou

Jakmile dodáte úklidové firmě všechny podklady, musíte s jejím zástupcem dohodnout:

 • jak často bude firma uklízet (může to být každý den nebo 1× týdně),
 • co bude dělat ve který den,
 • jak často a jakou formou bude probíhat velký úklid,
 • kdo zajistí prostředky pro práci – vy nebo samotná firma,
 • co všechno bude uklízet – hlavně se domluvte, jak je to s osobním prostorem (stoly) zaměstnanců,
 • jakým způsobem a jak často budete úklid kontrolovat,
 • formu sankcí – může to znít přísně, ale berte na vědomí, že úklid často vykonávají brigádníci bez větší praxe, a tak je potřeba si předem ošetřit, jak budete řešit neplnění dohodnutých pravidel.

Pokud se dohodnete, že vybavení pro uklízečky a uklízeče zajistíte vy, přečtěte si, co patří mezi základní výbavu úklidové komory.

A pokud vybavení na úklid zajišťujete sami, rádi vám připravíme nabídku čisticích prostředkůpotřebných strojů na míru. Dejte nám vědět, do jakého úklidu se chcete pustit a rádi vám poradíme.


Další články, které vám pomohou