Jak kompletně vybavit zaměstnance na home office

Někdejší pracovní benefit home office se kvůli koronaviru stal každodenní součástí života. Podle analýzy zůstane až třetina zaměstnanců na home office i po odeznění pandemie. Proto jsme pro vás sepsali článek, jak lidem práci z domova usnadníte vhodným vybavením, při kterém si nebudou ničit záda.

plant-4208112_1920

Zaměstnanci mají různé potřeby. Domluvte se s nimi

Jen málo zaměstnanců má doma takové podmínky, které se aspoň vzdáleně blíží kanceláři. Typicky vlastní nejnutnější minimum: počítač či notebook, připojení k internetu, telefon, možná i tiskárnu. 

Každý z nich má navíc i úplně jinou osobní a rodinnou situaci. Jeden je single ve dvoupokojovém bytě a bez problémů si vyčlení dost místa na práci. Jiný však své 3+kk sdílí s manželkou a čtyřmi dětmi. Místo pro klidnou pracovnu tak doma hledá těžko.

Proto si před plánovaným nákupem vybavení pro home office udělejte přesnou představu, jaké mají lidé potřeby, a podle toho nakupujte.

Takhle vypadá pracovní místo z pohledu psychiky

K tématu home office psychologové radí:

 • pracovní zónu v domácnosti jasně oddělte od ostatních částí,
 • myslete na dobrou ergonomii pracovního místa, aby tělo přesunem na home office neutrpělo šok,
 • pokud to jde, pracujte u okna – kvůli dennímu světlu i čerstvému vzduchu,
 • pracovní zónu dobře osvětlete.

Jak pomůže zaměstnavatel: 5 tipů pro efektivnější práci vašich lidí

1. Jak vytvořit pracovní zónu – poraďte zaměstnancům a pořiďte jim nezbytné vybavení

Na rozdělování bytu příčkou nebo velké přeskládávání nábytku není čas. Raději dejte zaměstnancům tipy, jak má pracovní zóna vypadat a co do ní nepatří.  

Rozhodně má být co nejdál od:

 • televize,
 • dveří,
 • místa, kde si hrají děti.

Někteří psychologové nedoporučují pracovat v ložnici. Kombinovat intimní zónu s pracovní zátěží je pro psychickou pohodu riziko.

Ve většině domácností je pracovní místo kompromis. V takovém případě pomohou paravány či neprůhledné regálové skříně. Vytvoří optickou i psychologickou bariéru a tím posílí pracovní soustředění.

Ideální jsou:

2. Ergonomické sezení aneb předcházejte bolestem zad

V nově vytvořené pracovní zóně stráví vaši kolegové minimálně třetinu svého dne. Při tak dlouhé době sezení jsou klasické jídelní židle nebo oblíbený ušák doslova zabijákem zad.

Představa ideální pracovní zóny? Rozhodně ne takto. Trpí záda, krční páteř i psychika.

TIP: Zdravé sezení je zhruba stejný oxymorón jako zdravá cigareta. Doporučte zaměstnancům, aby si v průběhu home office dělali přestávky: zvedli se, protáhli, zašli na krátkou procházku nebo si jen udělali čaj či kávu. 

Klíčová otázka zní: židle nebo křeslo? Jednoznačně židle. Kancelářská křesla jsou z pohledu ergonomie a zdravého sezení (pokud něco takového vůbec existuje) noční můrou – mají pevný úhel mezi sedákem a opěradlem, možnosti nastavení se omezují jen na výšku sedáku; výška opěradla, područky, bederní opěrka, hloubka sezení, opěrka hlavy –⁠ to všechno je fixní.

Pokud zaměstnanec sedí na židli 8 a více hodin, musí židle splňovat tato kritéria:

 • synchronní mechanika polohování, která zajistí optimální polohu sedáku a opěradla, aby páteř zůstala v co nejlepší poloze (co to znamená v praxi: když se budete naklánět dozadu, téměř až do horizontální polohy, musí se zvětšovat úhel mezi sedákem a opěrákem s tím, že se sedák mírně nakloní vzad),
 • pevná a stabilní konstrukce,
 • nastavitelný a správně tvarovaný opěrák, který bude přirozenou a pevnou oporou páteře,
 • nastavitelná bederní opěrka a síla protiváhy opěradla pro optimální tlak na bederní část páteře,
 • nastavitelná a dostatečně krátká područní opěrka pro podporu loktů, aby ruce nevisely plnou vahou na páteři, opěrka by ale neměla omezovat pohyb u stolu nebo do něj dokonce narážet,
 • ergonomicky tvarovaný sedák (s dopředu postupně se svažující přední hranou, ideálně ze studené pěny), aby zespod nestlačoval stehna a krev mohla volně proudit,
 • nastavitelný podhlavník.

TIP: S výběrem vhodné židle, která splní maximum ergonomických kritérií, vám rádi poradíme. Obraťte se na nás telefonicky na čísle +420 800 24 24 24 nebo napište na e-mail prodej@manutan.cz.

TIP: Výběr židle není maličkost a každému vyhovuje něco jiného. V Manutanu si proto jednoduše objednáte více typů židlí, vyzkoušíte je se zaměstnanci a až pak si vyberete. Vybrané kusy si objednáte a ostatní nám do Manutanu vrátíte. 

Podívejte se na podrobnosti naší služby Židle na zkoušku. >>

3. Ergonomická pracovní plocha

Na pracovní stůl se musí vejít všechno, co váš zaměstnanec potřebuje – typicky počítač a příslušenství. Pokud zaměstnancům kupujete stoly, myslete i na místo pro dokumenty, telefon či nápoje. Soustředění a psychiku podle psychologů podporují i rostliny.

TIP: Pro „notebookáře“ zajistěte monitor, klávesnici a myš, aby mohli pracovat v ergonomicky vhodné poloze.

Ergonomie stolu mj. zahrnuje:

 • výškovou nastavitelnost pracovní plochy – někteří lidé upřednostňují práci vestoje alespoň po část pracovní doby,
 • výšku stolu aspoň 72 cm,
 • přiměřenou velikost pracovní plochy, která se může podle osobních zvyků a pracovní pozice významně lišit,
 • výsuvnou desku pro klávesnici (a myš).

4. Dostatek světla

Doporučte zaměstnancům, aby pracovali u okna. Lepšímu soustředění a produktivitě pomáhá vedle denního světla i dostatek čerstvého vzduchu.

V chladnějších částech roku je brzy tma, na náladě moc nepřidají ani mlhy a pošmourno. Proto je důležité i vhodné umělé osvětlení. Pamatujte, že:

 • je dobré vybrat barevný tón co nejbližší dennímu světlu, tedy s barevnou teplotou okolo 4000-6000 K (K = kelvin, jednotka, kterou se měří barevná teplota neboli chromatičnost), teplejší světlo je vhodné pro relaxační zóny, naopak světlo studenější (namodralé) zvyšuje stres,
 • zdroj světla nesmí mířit do obličeje, ani vytvářet ostrý stín například umístěním z boku či za zády,
 • není dobré svítit si do monitoru, dělá to nepříjemné odlesky.
AIG4033964
Stolní LED lampa Alfa umožňuje v pětistupňovém rozpětí nastavit intenzitu světla a zvolit mezi studeným, teplým a denním světlem.

5. Drobnosti, které pomohou a potěší

Podrobněji se drobnostem pro home office věnujeme v článku: Díky pořádku a rituálům snadno zvládnete i dlouhý home office. Alespoň pro inspiraci a úplnost zde nabízíme tipy na další potřeby, které zaměstnance potěší a zpříjemnění jim home office:

Podívejte se na inspirativní video s pomůckami, které pomohou produktivitě vašich zaměstnanců. >>

TIP: Pokud si na našem e-shopu Manutan nevyberete, rádi vám připravíme nabídku na míru. Zavolejte svému obchodnímu zástupci nebo na zákaznickou podporu na 800 24 24 24 a společně vymyslíme ideální řešení právě pro vás a vaše lidi.


Psali jsme o:

Pracovní stoly, které odpovídají pracovním potřebám i možnostem domácnosti

AIG2734093

Příslušenství k ergonomickému používání počítače či notebooku

AIG5784261

Zásuvkové kontejnery na dokumenty a pracovní pomůcky

AIG2748008

Kvalitní osvětlení ve správném barevném tónu

AIG2740867

Kancelářské židle pro ergonomické sezení

AIG2732917

Další články, které vám pomohou